Mgr inż. Wiktoria Błaszczyk
Dyscyplina: Rolnictwo i Ogrodnictwo
Czech University of Life Sciences Prague,
Faculty of Agrobiology, Food and Natural Resources,
Department of Agroenvironmental Chemistry and Plant Nutrition.

W dniach 16.10.-15.12.2023 r. miałam przyjemność zrealizować zagraniczny staż naukowy w Czech University of Life Sciences Prague, na wydziale Faculty of Agrobiology, Food and Natural Resources w katedrze Department of Agroenvironmental Chemistry and Plant Nutrition. Moim opiekunem naukowym był prof. Ing. Pavel Tlustoš, którego obszar badawczy skupia się między innymi na przetwarzaniu i recyklingu materiałów odpadowych oraz ich zastosowaniu w rolnictwie i ogrodnictwie.

Faculty of Agrobiology, Food and Natural Resources

Kampus Czech University of Life Sciences Prague

Celem stażu było poszerzenie wiedzy i kompetencji oraz zdobycie umiejętności z zakresu zagospodarowania osadu ściekowego oraz innych odpadów ulegających biodegradacji.

Praca w laboratorium

Przez dwa miesiące stażu czynnie uczestniczyłam w monitorowaniu procesu biologicznego utleniania  amoniaku z ciekłej części pofermentu. Doświadczenie prowadzono w reaktorze zbiornikowym z mieszaniem ciągłym, w związku z czym regularnie były pobierane próbki w celu przeprowadzenia ich analizy chemicznej i fizycznej. Materiał biologiczny analizowany był między innymi pod względem zawartości całkowitego azotu amonowego, azotu azotynowego, azotanów oraz chemicznego zapotrzebowania na tlen.

Również miałam okazję zapoznać się z metodami przeprowadzania procesu pirolizy, a także brałam udział w zakładaniu doświadczeń: wermikompostu oraz kompostu tekstyliów z włókien naturalnych.

Analiza grawimetryczna (po lewej) oraz bioreaktor do przeprowadzania procesu biologicznego utleniania  amoniaku z ciekłej części pofermentu (po prawej)

Analiza zawartości całkowitego azotu amonowego, azotu azotynowego, azotanów oraz chemicznego zapotrzebowania na tlen

Zakładanie wermikompostu

Dodatkową aktywnością podczas stażu było wygłoszenie prezentacji związanej z tematyką mojej pracy badawczej na seminarium dla doktorantów oraz pracowników katedry.

Miałam również okazję wzięcia udziału w wyjazdach terenowych zorganizowanych przez pracowników katedry. Podczas pierwszego wyjazdu zostałam oprowadzona po terenie rolniczej biogazowni w miejscowości Cervene Janovice w środkowych Czechach. Biogazownia eksploatowana jest w warunkach mezofilnych, w których głównie obornik i gnojowica bydlęca (około 70% masy), kiszonka z kukurydzy i kiszonka z traw stanowią podstawowe substraty do produkcji biogazu. Dodatkowo na terenie biogazowni miałam okazję zobaczyć zaprojektowaną przez pracowników katedry instalację pilotażową do obróbki frakcji ciekłej pofermentu metodą nitryfikacji.

Rolnicza biogazownia w miejscowości Cervene Janovice w środkowych Czechach

Drugi wyjazd terenowy zorganizowany było do Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Pradze. Oczyszczalnię tę wyróżnia przede wszystkim jej usytuowanie, ponieważ znajduje się na Wyspie Císařské rzeki Wełtawy. Wraz z grupą studentów miałam okazję zapoznać się
z funkcjonowaniem oczyszczalni oraz stosowaną gospodarką surowców uzyskanych po oczyszczeniu ścieków.

Uczestniczyłam również w wyjeździe do Zakładu Utylizacji Odpadów- Spalarnia Malešice. Obiekt ten służy do spalania odpadów komunalnych, a także produkcji ciepła oraz energii elektrycznej.

Centralna Oczyszczalnia Ścieków w Pradze

Orientacyjny plan Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Pradze

Ciekawe miejsca w Pradze:

Widok na rzekę Wełtawę z Mostu Karola

Widok na rzekę Wełtawę oraz Most Karola

Katedra św. Wacława

Praska Loreta

Labirynt w ogrodach Troja

Filharmonia Rudolfinum

Ze względu na przypadający termin stażu, miałam okazję zobaczyć magiczną Pragę w wydaniu świątecznym, ponieważ w samym centrum miasta organizowanych było wiele Jarmarków Bożonarodzeniowych.

Jarmark Bożonarodzeniowy na Rynku Staromiejskim

Staż w Czech University of Life Sciences Prague pozwolił mi na poznanie nowej kultury, zwiększenie umiejętności językowych, wymianę doświadczeń, zgłębienie nowych zagadnień z zakresu zagospodarowania osadu ściekowego oraz innych odpadów ulegających biodegradacji, a także poznanie wspaniałych ludzi. Ponadto odbyty staż otwiera możliwości współpracy z naukowcami z sąsiedniego kraju.