mgr inż. Michał Arciszewski
mgr inż. Maria Stasińska-Jakubas

W dniach 24-28.06.2024 r. uczestniczyliśmy w krótkoterminowej mobilności zagranicznej na Wydziale Ogrodniczym w Uniwersytecie Mendla w Czechach (Lednice). Wyjazd został zrealizowany w ramach programu Erasmus+ w formie Blended Intensive Programme (BIP): “Sustainable Horticulture of the 21st century (‘From theory to practice’)”.

Michał Arciszewski, Maria Stasińska-Jakubas

Celem programu było przedstawienie problemów i wyzwań związanych ze zrównoważonym ogrodnictwem oraz zjednoczenie uczestników z międzynarodowych instytucji. Zajęcia obejmowały codzienne wykłady i warsztaty praktyczne z udziałem wybitnych naukowców i praktyków oraz zgłębiały aktualne i istotne tematy w dziedzinie ogrodnictwa, podkreślając najnowsze trendy rozwojowe i wymagania praktyczne.

uczestnicy stażu w sali wykładowej

Część praktyczna obejmowała zajęcia laboratoryjne z identyfikacji patogenów roślin, nowoczesne metody uprawy roślin, a także warsztaty z wykorzystaniem mikroskopii elektronowej.uczestnicy stażu w laboratorium w trakcie badań

Dodatkowym elementem programu były wyjazdy terenowe, podczas których mieliśmy okazję odwiedzić lokalne gospodarstwa ogrodnicze (Sonnentor, Vitrotree) i zobaczyć praktyczne zastosowanie omawianych technik.

Udział w mobilności umożliwił także zwiedzenie najważniejszych obiektów regionu południowomorawskiego.

sad

Zrealizowanie aktywności skutecznie promowały zrównoważone i nowoczesne podejście do ogrodnictwa, co pozwoliło nam nie tylko na zdobycie praktycznej wiedzy i umiejętności, ale również cennych spostrzeżeń i kontaktów międzynarodowych.