Mgr inż. Karolina Wengerska
II rok Szkoły Doktorskiej
Universidade de Aveiro
Staż międzynarodowy na Universidade de Aveiro odbył się przy wsparciu programu Erasmus na mobilność krótkoterminową w dniach 17 -29.04.2023 r.
W ramach stażu poszerzałam swoją wiedzę teoretyczną jak i praktyczną z zakresu wszelkich form badania, pielęgnacji i ochrony specyficznego ekosystemu śródziemnomorskiego na przykładzie parku Faia Brava. Faia Brava jest pierwszym prywatnym obszarem chronionym w Portugalii i jest częścią Parku Archeologicznego Doliny Côa, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest również częścią obszarów Natura 2000. Faia Brava znajduje się w północnej Portugalii. Na terenie parku można znaleźć około 180 gatunków roślin, z których najciekawszym jest dąb korkowy, tradycyjnie używany do tworzenia lub produkcji korka. W rezerwacie rośnie również wiele gatunków ziół leczniczych. Faia Brava jest także domem dla wielu gatunków ptaków, w tym orłów, puchaczy, bocianów czarnych i sępów płowych, których obecność na tym obszarze była jednym z powodów utworzenia rezerwatu. W Faia Brava w ramach hodowli relerwatowej hodowane są rasy bydła Maronesa i Sayaguesa, a także konie Garrano, które pomagają w do zarządzaniu występującą tam roślinnością.
W ramach stażu naukowego miałam okazję zapoznać się z wieloma metodami badań terenowych m.in. z metodami pobierania prób od dzikich drapieżników i małych ssaków w terenie, metodami szacowania zagęszczenia i liczebności zwierząt kopytnych, metodami zbierania i postępowania z bezkręgowcami śródziemnomorskimi, a także sposobami na monitorowanie populacji płazów i gadów za pomocą inwazyjnych i nieinwazyjnych metod czy też technikami badań różnorodności roślinności i struktury siedlisk.
Konserwacja okazu bezkręgowca.
Monitorowanie populacji płazów metodami inwazyjnymi
W ramach zapoznania się z kulturą regionu odwiedziliśmy dolinę rzeki Côa. Jest to miejsce, gdzie w latach 80. i 90. ubiegłego wieku, w trakcie planowania prac nad elektrownią wodną na rzece Côa odkryto tysiące starożytnych płaskorzeźb. Są one szczególnie interesujące ze względu na wysoką koncentrację sztuki paleolitycznej, a także dlatego, że rzeźby te znajdują się poza jaskiniami, na skałach, które są doskonale widoczne po podświetleniu ich podczas nocnego zwiedzania. Park Archeologiczny Doliny Côa, otwarty w 1996 r., został w 1998 r. wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Płaskorzeźby w Parku Archeologicznym Doliny Côa
Szkolenie to pozwoliło mi na poszerzenie wiedzy z zakresu ekologii, ale również interakcji międzygatunkowych zachodzących zarówno w naturalnych środowisku, jak również w hodowli rezerwatowej.
ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
NIP 712 010 37 75
REGON 000001896
ePUAP: /UP-Lublin/SkrytkaESP