Mgr inż. Karolina Wengerska, doktorantka SD, dyscyplina zootechnika i rybactwo, członkiem EAAP

Miło nam poinformować, że mgr inż. Karolina Wengerska została członkiem Europejskiej Federacji Nauk o Zwierzętach.

EAAP to międzynarodowa organizacja pozarządowa, której celem jest usprawnienie hodowli zwierząt domowych.

Karolina Wengerska urodziła się Rybniku, urokliwej śląskiej miejscowości w południowej Polsce. Od dziecka wykazywała zainteresowanie zwierzętami, a szczególną miłością darzyła psy i konie. Te zainteresowania determinowały jej wybory życiowe. W 2016 Karolina rozpoczęła studia inżynierskie na kierunku hipologia i jeździectwo w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Studia te pozwoliły jej na poszerzenie wiedzy z zakresu chowu, hodowli i użytkowania koni. By rozwijać swoje kompetencje jeździeckie, zdobyła uprawnienia instruktora jeździectwa, a w 2020 obroniła pracę inżynierską pod tytułem „Rola bezkręgowców w epizootiologii i transferze zoonotycznym i drobnoustrojowym via kończyny koni — projekt wdrożeniowy ukierunkowanej instrukcji profilaktyki parazytologicznej”.

Mimo że na początku swojej drogi naukowej na zajęciach z Hodowli Drobiu zarzekała się, że nigdy nie będzie miała nic wspólnego z drobiem, na 3 roku studiów Karolina dołączyła do Studenckiego Koła Naukowego Biologii, Hodowli i Użytkowania Drobiu, gdzie zajmowała się badaniem produkcyjności kur i przepiórek japoński, jakością pozyskiwanych od nich surowców, a także ich behawiorem ptaków. Zaangażowanie w pracę z drobiem zaskutkowało obronieniem przez nią w 2021 roku pracy magisterskiej pod tytułem „Wpływ żywienia mieszankami z udziałem fermentowanej poekstrakcyjnej śruty rzepakowej na jakość jaj przepiórki japońskiej”, która została wyróżniona zarówno przez Recenzenta, jak również zdobyła III miejsce w Konkursie im. prof. Andrzeja Farugi organizowanym przez PO WPSA.

Obecnie Karolina jest słuchaczką 3 roku Szkoły Doktorskiej w swojej alma mater, a jej badania dotyczą wpływu wad skorupy na jakość jaj konsumpcyjnych i wylęgowych, jakości otrzymanych piskląt, a także możliwości dziedziczenia skłonności do znoszenia wadliwych jaj.