Anna Krajewska i Robert Waraczewski odbyli wizytę na Węgierskim Uniwersytecie Rolnictwa i Nauk Przyrodniczych (MATE) w Budapeszcie w dniach 7-10 czerwca 2023 roku.

liczna grupa uczestników projektu pozuje do zdjęcia w sali konferencyjnej

Głównym celem szkolenia realizowanego w ramach projektu ,,Food Quality in Digital Age”, które odbyło się pod kierownictwem MATE, było zapoznanie uczestników z nieinwazyjnymi metodami analitycznymi stosowanymi do oceny jakości żywności, ze szczególnym uwzględnieniem spektroskopii NIR.

uczestnicy projektu pozują do zdjęcia w laboratorium

Doktoranci otrzymali zadanie, polegające na wykorzystaniu powyższej techniki do wykrywania zafałszowań w proszku kakaowym oraz czekoladzie. Przed praktycznym szkoleniem odbyła się sesja przygotowawcza online, która wprowadziła uczestników w koncepcję współpracy i myślenia projektowego, rozwijając ich umiejętności w tych obszarach.

uczestnicy projektu siedzą przy stole

Efektywna praca laboratoryjna przeprowadzona podczas wizyty zaowocowała udanymi prezentacjami doktorantów podczas specjalnej sesji networkingowej, która odbyła się podczas konferencji BiosysFoodEng 2023. Spotkanie dało im doskonałą okazję do wymiany wiedzy i nawiązania profesjonalnych kontaktów w dziedzinie nauk o żywności.

zbliżenie na szklane naczynia laboratoryjne wypełnione różnymi rodzajami kakaouczestnicy projektu w białych fartuchach w hali produkcyjnej

Poza szkoleniem, uczestnicy mieli również okazję odwiedzić lokalne firmy przetwórstwa spożywczego. Wizyty te obejmowały zakłady specjalizujące się w przetwórstwie jaj oraz mięsa. Uczestnicy mieli możliwość zobaczyć zastosowanie rozwiązań cyfrowych w procesach produkcji żywności. Praktyczna ekspozycja wzbogaciła doktorantów w szerszą perspektywę w zakresie zastosowania technologii w przemyśle spożywczym i wzbogaciła ich doświadczenie edukacyjne podczas wizyty.

doktorantka prezentuje wykład w sali konferencyjnej

Podczas wizyty studyjnej doktoranci mieli również okazję do zwiedzania różnych zabytków i atrakcji turystycznych. Uczestnicy zwiedzili malowniczy Zamek Królewski, Wzgórze Gellerta oraz budynek Parlamentu, dodając niezapomniane wrażenia do swojego osobistego doświadczenia podczas wizyty.

dwójka doktorantów pozuje do zdjęcia na tle historycznego budynku w Budapeszcie