Staż odbywałam w Department of Internal Medicine, Veterinary Faculty, Istanbul University-Cerrahpasa, 34320 Avcilar Campus, Avcilar, Istanbul, Turkey  pod kierownictwem profesora Mehmet Ermana Or.

uczestnicy stażu pozują do zdjęcia na kampusie uniwersytetu

W trakcie stażu wymienialiśmy doświadczenia na temat chorób zakaźnych zwierząt domowych oraz zapoznaliśmy się z sytuacją epizootoczyną na teranie Istambułu. Gromadziliśmy materiał kliniczny od psów, który został poddany badaniu PCR w kierunku: Hepatozoon canis, Ehrlichia canis, Anaplasma, Hemotropic mycoplasma, Babesia canis, Rickettsia, Bartonella, Leishmenia Od kotów materiał przeznaczyliśmy do badania: Mycoplasma feline, Bordetella bronichseptica, Feline herpesvirus, Chlamydia felis, Feline calivirus.

uczestnicy stażu

Niestety infrastruktura kliniki uniwersytetu została poważnie naruszona w wyniku trzęsień ziemi. Obecnie pacjenci przyjmowani są w tymczasowych budynkach. Z tego też względu nie ma możliwości wykonywania zabiegów chirurgicznych oraz ograniczone są przyjęcia zwierząt gospodarskich. Przyjmowani są wyłącznie pacjenci internistyczni. Wykonywane są badania dodatkowe tj. badania krwi, badanie USG, ECHO serca oraz czasem diagnostyka endoskopowa.

meczet w Stambule meczet w Stambule

Mieliśmy okazje zapoznać się zdecydowanie odmienną kulturą bliskiego wschodu. W trakcie pobytu mogliśmy zobaczyć, jak wygląda zwykłe życie w Turcji. Jest to kraj, w którym około 50% osób jest wyznania muzułmańskiego. Bardzo polecam lokalną kuchnię, herbatę, kawę oraz słodycze, są unikatowe i cieszę się, że miałam okazję ich spróbować.

turecka herbata stoisko z baklawą

Dzięki wyjazdowi mogliśmy poćwiczyć język angielski oraz zdobyliśmy cenne znajomości, które również mogą w późniejszym czasie zaowocować współpracą.  Jak również poszerzyliśmy własną wiedzę lekarską na temat jednostek chorobowych rzadko spotykanych w Polsce. Z uwagi na coraz bardziej popularną turystykę ze zwierzętami domowymi jest to cenne doświadczenie.