Maria Pisarek
Artur Ciszewski
III rok SzD
Dyscyplina: Weterynaria

W dniach 12.08 – 13.11.2023 r. odbywaliśmy trzymiesięczny staż w Istanbul University-Cerrahpasa, Department of Internal Medicine, Veterinary Faculty, 34320 Avcilar Campus, Avcilar, Istanbul, Turkey pod opieką naukową Profesora Mehmet Ermana Or oraz ścisłej współpracy dr. Banu Dokuzeylül Assoc. Prof.

Fot. 1. Od lewej strony: Prof. Mehmet Ermana Or,  Maria Pisarek, dr. Banu Dokuzeylül Assoc. Prof., Artur Ciszewski

W trakcie stażu wymienialiśmy doświadczenia na temat chorób zakaźnych zwierząt domowych oraz zapoznaliśmy się z sytuacją epizootoczyną na teranie Istambułu. Gromadziliśmy materiał kliniczny od psów, który został poddany badaniu PCR w kierunku: Hepatozoon canis, Ehrlichia canis, Anaplasma, Hemotropic mycoplasma, Babesia canis, Rickettsia, Bartonella, Leishmenia. Od kotów materiał przeznaczyliśmy do badania: Mycoplasma feline, Bordetella bronichseptica, Feline herpesvirus, Chlamydia felis, Feline calivirus.

Fot. 2. Przerwa śniadaniowa.

Niestety infrastruktura Kliniki Uniwersytetu została poważnie naruszona w wyniku dwóch silnych trzęsień ziemi 6 lutego 2023, których skutki były tragiczne i odczuwalne na terenie Turcji i Syrii. Obecnie pacjenci przyjmowani są w tymczasowych budynkach. Z tego też względu nie ma możliwości wykonywania zabiegów chirurgicznych oraz ograniczone są przyjęcia zwierząt gospodarskich. Przyjmowani są wyłącznie pacjenci internistyczni. Wykonywane są badania dodatkowe tj. badania hematologiczne i biochemiczne krwi, badanie USG, ECHO serca oraz czasem diagnostyka endoskopowa.

Fot. 3. Sultanahmet Camii (Błękitny meczet)

Fot. 4. Istanbul nocą z perspektywy cieśniny Bosfor.

Fot. 5. Cysterna Teodozjusza- jedna z wielu pięknych starożytnych cystern wybudowanych w dawnym Konstantynopolu.

Mieliśmy okazje zapoznać się zdecydowanie odmienną kulturą bliskiego wschodu. W trakcie pobytu mogliśmy zobaczyć, jak wygląda zwykłe życie w Turcji. Mogliśmy również zwiedzić zabytkowe budynki, których na terenie Istambułu jest bardzo dużo. Jest to kraj, w którym około 50% osób jest wyznania muzułmańskiego. Było to niezwykłe przeżycie! Różnice kulturowe są bardzo widoczne w każdym aspekcie życia czy to ubiór czy żywność. Dodatkowo w Istambule na każdym kroku można spotkać koty, które są utrzymywane przez mieszkańców oraz dofinansowania rządu.

Polecamy każdemu spróbować ,,żyć po Turecku”.

Fot. 6. Istambuł- miasto kotów.

Dzięki wyjazdowi mogliśmy poznać trudny dla nas język Turecki oraz zdobyliśmy cenne znajomości. Staramy się również podjąć współpracę naukową z naszym Opiekunem naukowym Profesorem Mehmet Erman Or ze względu na podobny zakres zainteresowań badawczych, co w przyszłości, mamy nadzieję, będzie owocować wspólnymi publikacjami. Ponadto, poszerzyliśmy własną wiedzę lekarską na temat jednostek chorobowych rzadko spotykanych w Polsce. Z uwagi na coraz bardziej popularną turystykę ze zwierzętami domowymi jest to cenne doświadczenie.

Fot. 7 Od lewej Maria Pisarek, Anna Wilczyńska, dr. Banu Dokuzeylül Assoc. Prof., Artur Ciszewski przy Moście Bosforskim