W dniach 21.06.2022 – 29.07.2022 odbyłam staż na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis, Kalifornia, USA.

Badanie przy wykorzystaniu metody optycznej tomografii koherentnej służące ocenie charakterystyki uszkodzeń fizycznych oraz chemicznych rogówki u świni domowej (Sus domestica).
Uniwersytet Kalifornijski w Davis

Badanie metodą optycznej tomografii koherentnej psa domowego (Canis familiaris).

Uniwersytet Kalifornijski w Davis

Uczestnicy kursu przed budynkiem szpitala weterynaryjnego Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis.
Uniwersytet Kalifornijski w Davis

Uczestnicy 16th William Magrane Basic Science Course in Veterinary & Comparative Ophthalmology
Park Narodowy Yosemite, Kalifornia, USA

Park Narodowy Yosemite, Kalifornia, USA

Jezioro Tahoe
Pasmo górskie Sierra Nevada
Kalifornia, USA

Pobyt na terenie uczelni składał się z dwóch etapów:

1. Pierwszym etapem był udział w kursie 16th William Magrane Basic Science Course in Veterinary & Comparative Ophthalmology, w którym uczestniczyło 46 lekarzy weterynarii, m.in. z USA, Francji, Belgii, RPA, Hiszpanii, Włoch, Anglii, Meksyku, Szwecji, specjalizujących się w okulistyce weterynaryjnej. Uczestnikami kursu byli zarówno klinicyści, jak i pracownicy placówek akademicko-naukowych. Wykłady oraz ćwiczenia praktyczne prowadzili naukowcy wiodący w dziedzinie okulistyki weterynaryjnej, autorzy książek i najważniejszych prac naukowych z tej dziedziny. Kurs zawierał w sobie zarówno elementy teoretyczne, jak i praktyczne. Udział w kursie był niezmiernie wartościowy pod względem zakresu uzyskanej najnowszej wiedzy z dziedziny okulistyki weterynaryjnej, jak i pod względem możliwości nawiązania współpracy zagranicznej.
  2. Drugim etapem pobytu na był staż naukowo-kliniczny w Szpitalu Weterynaryjnym Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis. Na stażu uczestniczyłam w działaniach klinicznych oddziału okulistycznego, zarówno dotyczących zwierząt towarzyszących, gospodarskich, jak i egzotycznych. Celem stażu klinicznego było zapoznanie z możliwościami wykorzystania najnowszych urządzeń diagnostycznych, w tym metody optycznej tomografii koherentnej oraz mikroskopii konfokalnej, zapoznanie z metodami leczenia, udział w zabiegach chirurgicznych. Atutem stażu był fakt, iż katedra okulistyki przyjmowała jedną osobę na czas trwania stażu, co zapewniało możliwość udziału przy wszystkich odbywających się zabiegach. W trakcie stażu zapewniono również dostęp do udziału w spotkaniach rezydentów oraz profesorów Katedry okulistyki, na których prowadzone były prezentacje oraz dyskusje na temat aktualnie opublikowanych artykułów naukowych z zakresu okulistyki weterynaryjnej. Miałam również możliwość udziału w działaniach dydaktycznych podczas staży studenckich oraz zapoznanie z metodami dydaktycznymi w Katedrze okulistyki. Udział w spotkaniach profesorów oraz rezydentów ze studentami dał mi wgląd w praktyczne możliwości przekazywania wiedzy stażystom. Podczas stażu uczestniczyłam także w badaniach laboratoryjnych i naukowych. W Katedrze okulistyki weterynaryjnej prowadzone aktualnie są liczne projekty badawcze. Brałam udział w badaniach z wykorzystaniem mikroskopii konfokalnej na temat oceny morfologicznej i morfologicznej oraz zagęszczenia komórek śródbłonka rogówki u psa domowego (Canis familiaris) oraz zmian spowodowanych przeprowadzeniem zabiegu fakoemulsyfikacji. Miałam również możliwość czynnego udziału w badaniach przy wykorzystaniu metody optycznej tomografii koherentnej oraz badania histologicznego, podczas których ocenialiśmy charakterystykę uszkodzeń fizycznych oraz chemicznych rogówki u świni domowej (Sus domestica).

Gladys Valley Hall, UC Davis

Ocena preparatów cytologicznych z materiału uzyskanego z worka spojówkowego zwierząt towarzyszących oraz gospodarskich.
Multi-Purpose Teaching Facility, UC Davis

Badanie okulistyczne konia przy wykorzystaniu lampy szczelinowej.
Ophthalmology Service

Staż na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis pozwolił mi na osobiste zapoznanie się i zaprzyjaźnienie z pracownikami naukowymi Uniwersytetu Kalifornijskiego, a także wykładowcami kursu, z którymi dotychczas rozpoczęłam współpracę, m.in. podczas organizacji webinariów z zakresu okulistyki weterynaryjnej. Oddział okulistyki to osoby niezwykle otwarte i chętne do przekazywania swojej wiedzy, stawiające współpracę w zespole na pierwszym miejscu oraz za jedyną drogę do osiągnięcia sukcesu w działaniach zarówno naukowych, jak i klinicznych. Dotychczasowe działania i możliwość odbycia stażu, a także pomoc Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie dają perspektywę nawiązania dalszej współpracy z Uniwersytetem Kalifornijskim w Davis.

Museum of the Eye – American Academy of Ophthalmology
San Francisco, California, USA

Kampus uniwersytecki

Opiekunowie stażu:

David J. Maggs, BVSc (hons), DACVO
Bianca Martins, DVM, MS, PhD; DACVO, DCLOVE (Hon)

Red. Jowita Zwolska