Lek. wet. Aleksandra Marzec
III rok kształcenia w Szkole Doktorskiej
Dyscyplina: zootechnika i rybactwo
Mgr. inż. Radosław Smagieł
IV rok kształcenia w Szkole Doktorskiej
Dyscyplina: zootechnika i rybactwo
W dniach 26.09-24.12.2024 (Aleksandra Marzec) oraz 19.09-20.10 i 18.11-18.12.2024 (Radosław Smagieł) odbyliśmy staż naukowy w Lithuanian University of Health Sciences (LSMU, Lietuvos sveikatos mokslų universitetas) pod opieką profesora Pauliusa Matusevičiusa. Staż został zrealizowany w ramach projektu STER NAWA – I-SDUPL, którego celem jest internacjonalizacja szkół doktorskich.
Główne obszary naukowe objęte przez Wydział Żywienia Zwierząt (Gyvūnų mitybos katedra) , na którym odbywaliśmy staż, to optymalizacja bezpiecznych i konkurencyjnych technologii żywienia i produkcji pasz dla zwierząt gospodarskich, badania nad wpływem nowych materiałów paszowych i dodatków na wydajność zwierząt. Poznaliśmy zaawansowane techniki balansowania mieszanek paszowych ale też nowe metody wplatania w nie dodatków funkcjonalnych. Oprócz strony żywieniowej mieliśmy też okazję uczestniczyć w badaniach nad stroną mikrobiologiczną i biochemiczną, szczególnie nad biodostępnością i biotransformacją mikro i makroelementów, a także nad wpływem poszczególnych dodatków paszowych na morfologię i biochemię krwi i histologię narządów wewnętrznych.
Poza stroną naukową mieliśmy przyjemność w dniach 1-4.12 uczestniczyć w spotkaniu promującym program NAWA STER, w trakcie którego mogliśmy spotkać się zarówno z dziekanem Wydziału Medycyny Weterynaryjnej, rektorem Uniwersytetu Medycznego, ale też doktorantami z Kowna. Było to niesamowicie ispirujące doświadczenie, które pozwoliło nam jeszcze bardziej poszerzyć horyzonty i pozyskać jeszcze więcej ciekawych kontaktów i współprac.
W trakcie wyjazdu profesor Matusevičius oprowadzał nas też po uczelni i pokazywał jej niesamowitą historię. Odwiedziliśmy m.in. niezwykłe muzeum historii Uniwersytetu, w którym znajduje się wiele zdjęć ale też unikalnych eksponatów takich jak narzędzia weterynaryjne sprzed prawie stu lat, czy materiały pomocnicze używane w latach 50. Odwiedziliśmy też centrum symulacji weterynaryjnej w którym młodzi adepci medycyny zwierząt mogą ćwiczyć na fantomach czy sztucznej skórze. Oprócz tego mogliśmy też być we wspaniałej bibliotece Uniwersytetu która oferuje wiele książek naukowych i branżowych w języku angielskim.
Oprócz strony naukowej i historycznej, mieliśmy też szansę poznać Kowno ze strony kulturalnej i kulinarnej. Jedliśmy w wielu miejscach zarówno tradycyjne potrawy takie jak kartacze, smażony ciemny słodowy chleb, ser jabłkowy, sękacz, ale też mogliśmy próbować przysmaków z całego świata, ponieważ w Kownie gastronomia jest niesamowicie rozwinięta. Odwiedziliśmy jedyne w Europie a może i na świecie Muzeum Diabłów, a także mieliśmy wspaniała okazję zobaczyć Kowno szykujące się na Święta Bożego Narodzenia, przystrojone i radosne.
Staż umożliwił nam zdobycie cennego doświadczenia naukowego oraz poszerzenie umiejętności laboratoryjno-analitycznych. Zdobyliśmy wiele nowych kontaktów, nawiązaliśmy nowe znajomości, rozwinęliśmy nasze umiejętności pracy w zróżnicowanym zespole. Oprócz tego mieliśmy niepowtarzalną okazję skorzystać ze wszystkiego co oferuje Kowno, poznać jego kulturę, historię, docenić jego niezwykłe piękno. Było to bardzo rozwijające i inspirujące doświadczenie.
ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
NIP 712 010 37 75
REGON 000001896
ePUAP: /UP-Lublin/SkrytkaESP