Kontynuacja obranej drogi – prof. Krzysztof Kowalczyk rektorem na kadencję 2024-2028

17 kwietnia 2024 r. odbyły się wybory rektora na kadencję 2024-2028. Społeczność akademicka Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie ponownie mianowała swoim liderem rektora z kadencji 2020-2024 – prof. dr. hab. Krzysztofa Kowalczyka. Kandydat uzyskał 95.7% poparcia. Spośród 141 ważnie oddanych głosów, otrzymał on 135 wskazań.

prof. Kowalczyk na tle ścianki z logotypami UP w LublinieProf. Krzysztof Kowalczyk pełni funkcję dyrektora Instytutu Genetyki, Hodowli i Biotechnologii Roślin (Wydział Agrobioinżynierii) oraz rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie (w kadencji 2020–2024). Będzie to zatem jego druga kadencja.

Po otrzymaniu nominacji przekazanej przez przewodniczącego komisji wyborczej, rektor elekt zapewnił: “Uczynię wszystko aby kierować uczelnią tak, by ona dalej dynamicznie się rozwijała.” Podziękował również całej społeczności akademickiej, kolegiom rektorskim i dziekańskim. Szczególne podziękowania przekazał dla swojej rodziny: córkom – Małgorzacie i Weronice oraz żonie Jolancie.

Nowa kadencja rozpocznie się 1 września 2024 r.

uczestnicy podczas głosowaniaProgram na lata 2024-2028

Na swoim spotkaniu wyborczym prof. Krzysztof Kowalczyk powiedział: „Najważniejsze cele jakie będą przed nami w kadencji można zawrzeć w trzech głównych zadaniach obejmujących: utrzymanie uzyskanych osiągnięć badawczych, dydaktycznych i wizerunkowych; rozwój Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie; sprawne zarządzanie uczelnią.

Kluczowa dla rozwoju uczelni będzie realizacja badań naukowych gwarantujących uzyskanie wartościowych wyników, które wnoszą postęp w rozwój nauki i mogą zostać opublikowane w najlepszych i najbardziej prestiżowych czasopismach. Zamierzam promować i popierać wszelkie działania oraz inicjatywy, zmierzające do pozyskiwania środków na badania, zarówno ze źródeł krajowych jak i zagranicznych.”

Prof. Kowalczyk podkreślił, że dołoży wszelkich starań, aby sprawnie i dynamicznie funkcjonowały wszystkie działy i biura administracji UP w Lublinie, tak aby służyły sprawnemu zarządzaniu uczelnią, koordynowaniu obsługi projektów badawczych, przepływu informacji i ograniczeniu zbędnej biurokracji, przy jednoczesnym dalszym dynamizowaniu i rozwoju pracowników i kadry mającej właściwe kwalifikacje lub dorobek naukowy.

Jak mówi prof. Krzysztof Kowalczyk: “Sprawując funkcję rektora Uniwersytetu Przyrodniczego zawsze wsłuchiwałem się w zdanie społeczności akademickiej. Z szacunkiem i zrozumieniem analizowałem argumenty drugiej strony, ceniąc każdego pracownika, studenta i gościa. Będę dalej w ten sposób konsekwentnie postępował. Zapewniam, że będę starał się dalej służyć uczelni najlepiej jak potrafię. Dotychczas nigdy nie cofnąłem się przed trudnościami czy problemami, lecz starałem się je skutecznie rozwiązywać dla dobra uczelni i społeczności akademickiej. Sukces Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie jest zależny od wszystkich pracowników i jest możliwy do osiągnięcia, co już wielokrotnie wykazaliśmy, pozyskując znakomite wyniki w ocenie ewaluacyjnej oraz uzyskując prestiżowe nagrody.”

fot. Maciej Niedziółka /DRiP
Życiorys - prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk
Program na lata 2024-2028

Informacje w mediach:

Wywiad z Rektorem Prof. dr hab. Krzysztofem Kowalczykiem w TVP3 LUBLIN:

lublin.tvp.pl , Gość Panoramy Lubelskiej Rektor Prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk, z dn. 17.04.2024 r.

Pozostałe informacje:

lublin.tvp.pl, "Panorama Lubelska" z dn.17.04.2024 r. (czas od 10:00)
radio.lublin.pl z dn. 17.04.2024 r.
dziennikwschodni.pl z dn. 17.04.2024 r.
scienceinpoland.pap. portal Nauka w Polsce z dn. 17.04.2024 r.
perspektywy.pl z dn. 17.04.2024 r.
forumakademickie.pl z dn. 17.04.2024 r.
wnp.pl portal gospodarczy z dn. 17.04.2024 r.