Konkurs na międzynarodowe projekty badawcze dot. ochrony bioróżnorodności już otwarty!

NCN z Europejskim Partnerstwem na rzecz Bioróżnorodności Biodiversa+ ogłasza konkurs pt. „Biodiversity and Transformative Change” (BiodivTransform).

 

BiodivTransform to konkurs na międzynarodowe interdyscyplinarne projekty badawcze w obszarze nauk dotyczących ochrony bioróżnorodności. Jego celem jest identyfikacja, analiza i zrozumienie procesów transformacji, które mogą zahamować i odwrócić spadek bioróżnorodności. Projekty powinny generować wiedzę w celu ochrony różnorodności biologicznej i ekosystemów, jak i wykazywać jakie korzyści dla ludzi mogą nieść transformacyjne zmiany hamujące i odwracające spadek różnorodności biologicznej.

 

Tematy badawcze są niezdefiniowane, natomiast oczekuje się, że projekty będą wykazywać doskonałość naukową z potencjalnym wpływem na społeczeństwo i politykę w zakresie ochrony bioróżnorodności oraz przyczyniać się do integracji nauki, społeczeństwa, polityki i konkretnych praktyk na rzecz transformacji. 

 

W konkursie mogą brać udział konsorcja międzynarodowe złożone z co najmniej trzech zespołów badawczych pochodzących z co najmniej trzech krajów biorących udział w konkursie. Kierownik polskiego zespołu musi mieć co najmniej stopień naukowy doktora. Kraje uczestniczące w konkursie: Austria, Belgia, Brazylia, Bułgaria, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Izrael, Litwa, Łotwa, Mołdawia, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Republika Południowej Afryki, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Szwajcaria, Tajwan, Tunezja, Turcja, Węgry, Włochy, Wyspy Owcze.

 

Łączna wysokość środków finansowych przeznaczonych przez NCN dla wszystkich polskich zespołów badawczych wyłonionych w konkursie wynosi 1 000 000 euro. Budżet 36-miesięcznego projektu może obejmować środki na wynagrodzenia dla zespołu, wynagrodzenia i stypendia dla studentów lub doktorantów, zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej oraz inne koszty niezbędne do jego realizacji. Projekty mogą trwać 36 miesięcy.

 

Konkurs składa się z dwóch etapów. W pierwszym etapie polski zespół wraz z partnerami zagranicznymi musi złożyć wspólny wniosek wstępny (tzw. pre-proposal), do 8 listopada 2024 r.

 

Dodatkowo zapraszamy na webinar informacyjny dla potencjalnych wnioskodawców Biodiversa+ w dniu 24 września 2024 r., od godz. 13:00 do 15:00. Wymagana rejestracja TUTAJ.

 

Zachęcamy również do skorzystania z wyszukiwarki  Partner Search Tool, która umożliwia zarówno nawiązanie współpracy projektowej z partnerami z zagranicy, jak również zgłoszenie swojej chęci udziału w projekcie.

 

Po więcej informacji o konkursie zapraszamy na stronę konkursu oraz do ogłoszenia NCN, a w przypadku pytań prosimy o kontakt z Biurem Projektów Międzynarodowych ().