XVIII Lubelski Festiwal Nauki pod hasłem Ogrody Nauki odbędzie się w terminie 10-16 września 2022 r., w programie m.in.: pokazy naukowe, warsztaty, wykłady, koncerty i panele dyskusyjne. Głównym organizatorem tegorocznej edycji jest Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.

Ogrody Nauki to metaforyczne hasło, które inspiruje do korzystania z zasobów wiedzy w codziennym życiu. Ogród, nawiązuje do tradycji literackiej i artystycznej, stanowi wprowadzenie do kulturowego rozumienia problemów poznawczych, estetycznych i aksjologicznych. W ogrodzie spotykamy się z mnogością roślin, w nauce natomiast z bogactwem kierunków badawczych. Ogród – jak nauka, jest przestrzenią uporządkowaną i świadomie prowadzoną. Dlaczego właśnie ogród stał się tematem tegorocznej edycji LFN? Zapraszamy do zgłębienia wiedzy na stronie XVIII Lubelskiego Festiwalu Nauki.

Co w programie?

Cały program jest niezwykle ciekawy, znajduje się w nim Lubelski Piknik Naukowy oraz ponad 1500 projektów festiwalowych przygotowanych przez wszystkich organizatorów. Zachęcamy jednak do zwrócenia szczególnej uwagi na wydarzenia specjalne:

11.09. (niedziela) Centrum Spotkania Kultur, Plac Teatralny 1, godz. 12.00-13.30 Ogrody Literatury – spotkanie z Radkiem Rakiem, pisarzem, laureatem Nagrody NIKE, lekarzem weterynarii oraz z dr. Mirosławem Welzem, lekarzem weterynarii, literatem, poetą, Głównym Lekarzem Weterynarii

12.09. (poniedziałek) Centrum Kongresowe UP, Akademicka 15, godz. 10.00-14.00 Ogrody Żywności – naukowcy i eksperci związani z projektowaniem nowej żywności oraz dietetycy opowiedzą o nowoczesnych trendach w technologii żywności i żywieniu człowieka.

13.09. (wtorek) Centrum Kongresowe UP, Akademicka 15, godz. 10.00-18.00 Ogrody Podróży – podróżnicy, blogerzy, będą szukać odpowiedzi na pytanie skąd bierze się w człowieku ciekawość poznania innych kultur. Porozmawiamy o znaczeniu regionalizmu, o własnej kulturze i tożsamości, a także o sposobach na tanie podróżowanie.

14.09. (środa) Centrum Kongresowe UP, Akademicka 15, godz. 9.00-16.00 Ogrody Ekologii – naukowcy i eksperci poruszą problematykę odpadów, elektrycznych samochodów, ekoenergetyki, hydrofitowych oczyszczalni ścieków oraz opakowań dla żywności.

15.09. (czwartek) Centrum Kongresowe UP, Akademicka 15, godz. 9.00-15.00 Ogrody Przyrody – przyrodnicy opowiedzą o tajemnicach fauny i flory, poruszą zagadnienia ochrony przyrody, utrzymania stabilności procesów ekologicznych i zachowania różnorodności biologicznej w świecie.

Na uwagę zasługuje Koncert Zespołów Folklorystycznych lubelskich Uczelni, który odbędzie się 15.09.2022 r. (czwartek), godz. 17.00 Centrum Kongresowe UP w Lublinie, ul. Akademicka 15. Wspólny program zaprezentują: Zespół Pieśni i Tańca „Jawor” Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej, Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Zespół Pieśni i Tańca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie im. St. Leszczyńskiego.

Każdego dnia pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie będą prowadzili porady i konsultacje:

12.09.2022 w godz. 10.00-18.00 Poradnia Dietetyczna, prof. dr hab. Paweł Glibowski, dr Justyna Libera oraz pracownicy Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii, budynek Centrum Kultury Fizycznej i Sportu UP w Lubline, ul. Głęboka 31 (wejście od ul. Rektora Henryka Raabego), pok. 205 A

13.09.2022 w godz. 10.00-16.00 „Zadbaj o swój trawnik – porady i konsultacje dotyczące zakładania i pielęgnacji trawnika”, dr hab. Halina Lipińska, prof. uczelni, dr Adam Gawryluk i pracownicy Wydziału Agrobioinżynierii, Patio obok Centrum Kongresowego UP w Lublinie, ul. Akademicka 15

14.09.2022 w godz. 10.00-18.00 Pracownia Biokosmetologii, dr hab. Aneta Strachecka, prof. uczelni i pracownicy Wydziału Biologii Środowiskowej, Centrum Kultury Fizycznej i Sportu UP w Lublinie, ul. Głęboka 31.

15.09.2022 w godz. 10.00-18.00 Kliniki Weterynaryjne, Porady Behawiorystyczne, dr hab. Wojciech Łopuszyński prof. uczelni, mgr inż. Jacek Sokołowski oraz pracownicy Wydziału Medycyny Weterynaryjnej, patio przy budynku przy ul. Głęboka 30.

Klinika Roślin, dr hab. Izabela Kot, prof. uczelni oraz pracownicy Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu, patio przy Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie przy ul. Akademickiej 15.

XVIII Lubelski Festiwal Nauki zaprasza do laboratoriów i sal wykładowych, aby rozbudzać zainteresowania i fascynować nauką. Będzie również promować Lublin jako atrakcyjne miejsce do kontynuowania nauki na studiach wyższych.

Podczas trwania tegorocznej edycji LFN nastąpi uroczyste wręczenie tytułu Profesora Honorowego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie Prof. Sergio Orlandi ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor, Francja), Dziekanowi Wydziału Nauk Technicznych i Środowiskowych Europejskiej Akademii Nauki i Sztuki. Uroczystość odbędzie się 15 września (czwartek) o godz. 11:00 w Centrum Kongresowym UP w Lublinie. Następnie prof. Sergio Orlandi wygłosi wykład pt.: Zapalić słońce na ziemi, przyszłość energetyki termojądrowej.

Serdecznie zapraszamy do udziału we wszystkich wydarzeniach LFN! Śledźcie profil na Facebook’u i bądźcie z nami na Lubelskim Festiwalu Nauki, który w tym roku wkracza w pełnoletność!

Film promocyjny LFN 2022
Facebook LFN