10 czerwca 2022 roku w Dworku Felin w Lublinie odbyła się sesja naukowa pt. „Zastosowanie metod statystycznych w naukach rolniczych i przyrodniczych” połączona z Jubileuszem 70-lecia Katedry Zastosowań Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Kierownik Katedry dr hab. Agnieszka Kubik-Komar, prof. uczelni przedstawiła historię Katedry Zastosowań Matematyki i Informatyki, jej wkład w badania naukowe i rozwój dydaktyki. Sylwetki nieżyjących już kierowników Katedry, prof. Wiktora Oktaby oraz prof. dr. hab. Tadeusza Przybysza przybliżyli prof. dr hab. Zofia Hanusz oraz dr Jacek Mielniczuk.

W ramach sesji naukowej wygłoszone zostały referaty:

• Układy wagowe w doświadczalnictwie rolniczym: teoria i zastosowania – dr hab. Małgorzata Graczyk, prof. Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu,
  • Przyczyny i skutki analizy przeżywalności roślin wieloletnich  w rolniczych doświadczeniach polowych – dr hab. Dariusz Załuski, prof. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie,
  • Zastosowanie teledetekcji i statystyki w monitorowaniu dynamiki drzewostanów – dr Agnieszka Kamińska, Instytut Badawczy Leśnictwa w Sękocinie,
  • Porównanie metod geostatystycznych w ocenie zmienności przestrzennej wybranych właściwości gleby – dr Urszula Bronowicka-Mielniczuk, Katedra Zastosowań Matematyki i Informatyki, UP w Lublinie.

W wydarzeniu uczestniczył Prorektor ds. kadr, prof. dr hab. Andrzej Marczuk oraz Prodziekan Wydziału Inżynierii Produkcji, dr hab. Andrzej Mazur, prof. uczelni.

Fot. Maciej Niedziółka / DRiP
Dr hab. Andrzej Bochniak, prof. uczelni