Jak nie OZE, to co?- Debata Ekologiczna W I LO

Odnawialne źródła energii wraz z postępem cywilizacyjnym oraz technologicznym stały się istotnym czynnikiem znacznie poprawiającym jakość i poziom życia. Dlatego ekologia ma szczególne miejsce w sercach Czarniecczyków, szczególnie za sprawą nowej pracowni ekologicznej, otwartej w bieżącym roku szkolnym.
Szanse, jakie generuje energetyka odnawialna, były przedmiotem sporu w XIX Debacie Oksfordzkiej w ramach projektu „Zielone Serce Szkoły”, realizowanego w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie.

Aula im. Wiktora Ambroziewicza 24 listopada 2023 r. stała się miejscem merytorycznych rozważań na ten temat. Tego dnia mieliśmy przyjemność gościć wyjątkowe osobistości: p. Agnieszkę Kruk – Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, p. Krystiana Hulanickiego wiceprezesa zarządu HABER Energia Sp. z.o.o, p. dr Iwonę Lasek-Surowiec – Katedra Stosunków Międzynarodowych Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie i Akademickie Koło Naukowe, p. dr inż. Mariusza Holuka – Katedra Elektrotechniki PANS, p. Katarzynę Wodyk reprezentującą zastępcę prezydenta miasta Chełm i Departament Oświaty Miasta Chełm, p. Benitę Marciniak – Zespół Parków Krajobrazowych, p. Krzysztofa Wojciechowskiego – Zespół Parków Krajobrazowych, p. Małgorzatę Marek – emerytowaną nauczycielkę geografii w ILO w Chełmie, p. Katarzynę Dobrakowską – opiekunkę Akademickiego Koła Naukowego oraz dziennikarzy „Kuriera Lubelskiego”.
Drużyna tezy w składzie: Maja Gałan z klasy II a, Magdalena Domagała z klasy II e, Kamil Łatka z klasy II b, Mikołaj Fik z klasy II a broniła stanowiska “Odnawialne Źródła Energii są szansą dla biznesu i gospodarki naszego regionu” oraz zespół antytezy, w którego skład wchodzili Kornelia Bielecka z klasy III c, Aleksander Oleszczuk z klasy I a , Agnieszka Chodorowska z klasy I a,  Aleksandra Wójcicka z klasy I a, który popierał stanowisko: “Odnawialne Źródła Energii nie stanowią szansy dla biznesu gospodarki naszego regionu”. Nad przygotowaniami mówców czuwali znakomici konsultanci merytoryczni Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie: p. prof. Alina Kowalczyk-Juśko – opiekun tezy oraz p. prof. Tadeusz Siwiec – opiekun antytezy.

Uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą oraz zdolnościami oratorskimi. Pokazali nie tylko szeroki punkt widzenia na podany temat, ale również umiejętność wysnuwania trafnych wniosków i ciekawych wystąpień ad vocem; zbijali argumenty adwersarzy trafnymi pytaniami i komentarzami. Po zakończeniu bitwy słownej w panelu dyskusyjnym cenny głos zabrali eksperci: p. Krzysztof Wojciechowski – Zespół Parków Krajobrazowych, p. Krystian Hulanicki reprezentujący biznes i p. dr inż. Mariusz Holuk reprezentujący PANS.
Ostateczny wynik sporu rozstrzygnęło jury, w składzie: p. Halina Smyk – Dyrektor ILO w Chełmie oraz gospodarz wydarzenia – przewodnicząca jury; dr inż. Mariusz Holuk – Katedra Elektrotechniki PANS oraz p. Benita Marciniak – Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych.
Mimo zaciętej i wyrównanej rywalizacji zwycięskim zespołem okazała się grupa tezy. Tytuł Mistrza Debaty i I miejsce otrzymał Mikołaj Fik, Wicemistrzem Debaty został Kamil Łatka, a III miejscem nagrodzona została Kornelia Bielecka. IV miejsce przypadło natomiast Aleksandrowi Oleszczukowi.

ciemnowłosy mężczyzna w okularach, w garniturze z mikrofonem   Kornelia bielecka- ciemnowłosa kobieta, biało czarny ubiór, z mikrofonem Mikołaj FIk - mężczyzna w garniturze, z mikrofonem, włosy blond, okulary

od lewej: Kamil Łatka, Kornelia Bielecka, Mikołaj Fik

Doskonałym spikerem debaty okazała się Aleksandra Górecka z klasy III a, która zadbała o sprawne prowadzenia sporu.
Mentorem uczniów i organizatorem wydarzenia była niezawodna p. Teresa Kurzępa – nauczycielka języka polskiego w 1LO w Chełmie i opiekun Koła Debat Oksfordzkich. To wydarzenie wspierali także: p. dyrektor Halina Smyk, Akademickie Koło Naukowe, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie i Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. Patronatem medialnym wydarzenie objął “Kurier Lubelski”. Natomiast sponsorzy nagród i upominków to: Rada Rodziców ILO w Chełmie, Firma HABER Energia sp. z o.o oraz PANS.

grupa młodzieży z dyplomamizdjęcia: Mariusz Ogrodnik/PANS

O to, by wszystko było dopięte na ostatni guzik, zadbali uczniowie klasy III a: Agata Bejda, Oliwia Ciechan, Zofia Daszuk, Amelia Kuczyńska, Nikola Muzyka, Antonina Wójtowicz, Hanna Wójtowicz, Anna Szumiło z klasy III a oraz Małgorzata Bąk i Maria Raniewicz z klasy II a. Za obsługę techniczną i medialną odpowiadali: Kamil Miechowicz i Magda Kozorys z klasy II e oraz Agata Panasiuk z klasy III d.

tekst: nadesłany przez prof. dr hab. Krzysztofa Jóźwiakowskiego

kurierlubelski.pl z dn.27.11.2023 r.
swidnik.naszemiasto.pl z dn.25.11.2023 r.
swidnik.naszemiasto.pl z dn.25.11.2023 r.