W dniu 22.05.2025 odbyło się uroczyste otwarcie demonstratora hybrydowego systemu hydrofitowego do doczyszczania ścieków mleczarskich odpływających z oczyszczalni przy Zakładzie Produkcyjnym Kurpie SM MLEKOVITA w Baranowie. Demonstrator został wdrożony w ramach ogólno polskiego projektu SUPRIM i zadania pt. „Sieć badawcza uczelni przyrodniczych na rzecz rozwoju polskiego sektora mleczarskiego – projekt badawczy”.
W dniu 22.05.2025 odbyło się uroczyste otwarcie demonstratora hybrydowego systemu hydrofitowego do doczyszczania ścieków mleczarskich odpływających z oczyszczalni przy Zakładzie Produkcyjnym Kurpie SM MLEKOVITA w Baranowie.
Demonstrator został wdrożony w ramach projektu SUPRIM i zadania pt. „Sieć badawcza uczelni przyrodniczych na rzecz rozwoju polskiego sektora mleczarskiego – projekt badawczy” w obszarze 2.1. „Opracowanie technologii doczyszczania ścieków oraz zagospodarowania osadów ściekowych pochodzących z zakładów mleczarskich w oparciu o wykorzystanie metody hydrofitowej”.
Projekt SUPRIM jest finansowany z dotacji celowej Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego i jest realizowany przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie (lider projektu), Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz Szkołę Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Natomiast działania dotyczące wdrożenia i badań demonstratora hybrydowego systemu hydrofitowego w ramach obszaru 2.1. są realizowane przez UP w Lublinie, UR w Krakowie i UWM w Olsztynie.
Na początku spotkania odbyła się wizyta studyjna na terenie demonstratora hybrydowego systemu hydrofitowego do doczyszczania ścieków i odwadniania osadów ściekowych z zakładu mleczarskiego.
Podczas wizyty prof. Krzysztof Jóźwiakowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie zaprezentował budowę i zasadę funkcjonowania demonstratora, który składa się z 4 równoległych układów oczyszczania ścieków składających się ze złóż hydrofitowych z pionowym i poziomym przepływem (obsadzonych miskantem olbrzymim i wierzbą wiciową). Każdy z układów zasilany jest ściekami oczyszczonymi biologicznie, a obciążenie hydrauliczne układów A, B, C, D wynosi odpowiednio: 0,1; 0,2; 0,3, 0,4 m3/d.
Następnie prof. Piotr Bugajski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie omówił tematykę związaną z opomiarowaniem demonstratora, a szczególnie problemy związane z wpływem opadów atmosferycznych na funkcjonowanie systemów hydrofitowych.
Następnie prof. Tomasz Bergel z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie omówił cel zastosowania ozonatora, który jest ostatnim elementem systemu i służy do dezynfekcji oczyszczanych ścieków.
Poniżej na zdjęciu zaprezentowano ścieki oczyszczone biologicznie, odprowadzane z oczyszczalni zakładu MLEKOVITY w Baranowie (po lewo) oraz ścieki po dodatkowym oczyszczaniu w hybrydowym systemie hydrofitowym oraz ozonatorze (po prawej).
W ostatniej części wizyty studyjnej prof. Wojciech Janczukowicz zaprezentował budowę i zasadę działania systemu hydrofitowego do odwadniania i stabilizacji osadów ściekowych z mleczarni. W instalacji badawczej będą unieszkodliwiane osady nieodwodnione oraz osady zagęszczone po prasie.
Pod koniec wizyty studyjnej na terenie demonstratora hybrydowego systemu hydrofitowego do doczyszczania ścieków i odwadniania osadów ściekowych z zakładu mleczarskiego wykonano pamiątkowe zdjęcia wszystkich uczestników wydarzenia.
Poniżej na zdjęciu grupa pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie biorących udział w otwarciu demonstratora hybrydowego systemu hydrofitowego w Baranowie.
W drugiej części uroczystego otwarcia demonstratora hybrydowego systemu hydrofitowego, które odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Baranowie prof. Krzysztof Jóźwiakowski przywitał przybyłych gości i podziękował wszystkim pracownikom uczelni przyrodniczych oraz pracownikom Mlekovity za wykonane prace i pomoc przy wdrożeniu demonstratora.
W dalszej części uczestników spotkania powitał Dariusz Sapiński – Prezes Zarządu Grupy MLEKOVITA, który przedstawił działalność zakładu. Natomiast prof. Bartosz Sołowiej – Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie zaprezentował założenia i cele projektu SUPRIM.
Następnie doświadczenia z wdrażania i cel badań demonstratora hybrydowego systemu hydrofitowego do doczyszczania ścieków mleczarskich przedstawił prof. Krzysztof Jóźwiakowski, natomiast prof. Wojciech Janczukowicz zaprezentował doświadczenia
z wdrażania i cel badań demonstratora systemu hydrofitowego do odwadniania i stabilizacji osadów ściekowych z mleczarni.
Pod koniec spotkania za udział w spotkaniu i przybycie do Baranowa wszystkim uczestnikom podziękował Marcin Wołosz – wójt gminy Baranowo oraz starosta ostrołęcki – Piotr Liżewski.
ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
NIP 712 010 37 75
REGON 000001896
ePUAP: /UP-Lublin/SkrytkaESP