II Lubelskie Dni Integracji

14 oraz 15 maja 2024 r. odbyły się II Lubelskie Dni Integracji. Ich celem była integracja osób z niepełnosprawnościami z pięciu Lubelskich uczelni: Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Politechniki Lubelskiej, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, który był gospodarzem wydarzenia.

Wspólna inicjatywa miała na celu rozwijanie współpracy i wymianę doświadczeń w zakresie działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami, specjalnymi potrzebami oraz będących w kryzysie psychicznym. UP w Lublinie reprezentowała prorektor ds. studenckich i dydaktyki, dr hab. Urszula Kosior-Korzecka, prof. Uczelni.

mężczyzna na wózku inwalidzkim głaszczący czarnego psaPierwszego dnia wykład dot. wsparcia rówieśniczego i projektu „PoMOC Młodych” wygłosiła dr Małgorzata Łysiak z KUL-u. Swoje wystąpienia mieli również: Ewelina Orzechowska, autorka bloga „Niewidoma z­ przymrużeniem oka”, która uzmysłowiła odbiorcom, że największe bariery tkwią w ludzkich głowach, oraz Marcin Ryszka – paraolimpijczyk, mistrz świata osób niewidomych w ­pływaniu i reprezentant Polski w blind footballu, który uważa, że można „iść przez świat, nie widząc przeszkód”. Wszystkie wypowiedzi były tłumaczone na polski język migowy.

kobieta z czarną opaską na oczach i laską dla niewidomych w dłoniNa zainteresowanych czekały także liczne warsztaty m.in. z łucznictwa osób z niepełnosprawnością, tworzenia materiałów dydaktycznych dla osób z dysfunkcją wzroku, wymiary zdrowia, strefa animaloterapii.

widok na plac Marii Curie Skłodowskiej podczas wydarzenia. Obok pomnika rozstawione zielone namioty UP w Lublinie15 maja na Placu Marii Curie-Skłodowskiej odbył się Piknik Integracyjny, podczas którego swoje stoiska zaprezentowały organizacje studenckie oraz pozarządowe działające na rzecz osób z niepełnosprawnością.

uczestnicy wydarzenia na hali sportowejChętni spróbowali także swoich sił w zawodach sportowych siatkówki na siedząco w Centrum Kultury Fizycznej UMCS.

fot.Oliwia Gut /DRiP
Iwona Joć /Biuro Rektora
Katarzyna Kwiecińska /SAF

Informacje w mediach:

lublin.tvp.pl, "Panorama Lubelska" z dn. 14.05.2024 r.
radio.lublin.pl z dn. 14.05.2024 r.
dziennikwschodni.pl z dn. 15.05.2024 r.
lublin24.pl z dn. 14.05.2024 r.
centrum.fm z dn. 15.05.2024 r.