Związek Uczelni Lubelskich zainaugurował rok akademicki 2023/2024

1 października 2023 r. miała miejsce pierwsza wspólna, Środowiskowa Inauguracja Roku Akademickiego Uczelni Lubelskich. Wydarzenie zostało zorganizowane przez zrzeszone w Związku Uczelni Lubelskich: Uniwersytet Medyczny, UP w Lublinie, Politechnikę Lubelską, Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej, we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim.

Pochód inauguracyjnyWspólne świętowanie rozpoczęło się Mszą Świętą w Archikatedrze Lubelskiej. Następnie akademicki pochód prowadzony przez władze rektorskie ulicami Lublina dotarł do Filharmonii Lubelskiej, gdzie miały miejsce dalsze uroczystości. Przewodniczył im Rektor UM w Lublinie prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska.

Profesor podczas wykładuW trakcie ceremonii odbyła się immatrykulacja nowych studentów oraz tradycyjny wykład akademicki pt.: „O pożytkach płynących z wykształcenia wyższego”, wygłoszony przez prof. dr hab. Zbigniewa Marciniaka. Swoje wystąpienie profesor Uniwersytetu Warszawskiego zakończył ważnym przesłaniem dla nowego pokolenia studentów: „Szykujcie ramiona, by dźwigać kolejnych gigantów.”

Podczas inauguracji miało również miejsce wręczenie nagród dla najlepszych studentów. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie nagrodził Gabrielę Gutowską, studentkę Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii.

Wręczenie nagród studentomDo Związku Uczelni Lubelskich listy gratulacyjne skierowali Prezydent oraz Premier Rzeczpospolitej. Zostały one odczytane przez ich przedstawicieli.

Połączone chóry akademickie pod batutą prof. szt. muz. Moniki Mielko-Remiszewskiej zapewniły oprawę muzyczną wydarzenia.

Zdjęcia:
Kacper Pofelski /SAF „Szafir”
Damian Bartnik /DRiP

Relacja filmowa:
Maciej Niedziółka /DRiP
Relacja filmowa

Informacje w mediach:

radio.lublin.pl z dn. 28.09.2023 r. (spotkanie rektorów, zapowiedź wspólnej inauguracji)
lublin.tvp.pl, "Panorama Lubelska" (czas od 08:23)
radio.lublin.pl z dn. 01.10.2023 r.
radio.lublin.pl z dn. 01.10 2023 r.
radio.lublin.pl z dn. 01.10.2023 r.
lublin.wyborcza.pl z dn. 01.10.2023 r.
dziennikwschodni.pl z dn. 01.10.2023 r.
kurierlubelski.pl z dn. 02.10.2023 r.
lubelski.pl z dn.01.10.2023 r.