W dniach 11-13 czerwca 2024 r. odbyła się I International Conference of Soil and Agriculture (ICSA) 2024: Towards Soil Sustainability, Lublin-Nałęczów. W obradach wzięli udział prelegenci z kilkunastu krajów świata, m.in. Szwecji, Niemiec, Belgii, Litwy, Kazachstanu, Nigerii, Iranu i Estonii.

Wykłady inauguracyjne przeprowadzili dr Caroline DeClerck z Liege University, Gembloux Agro-Bio Tech, dr Örjan Berglund ze Swedish University of Agricultural Sciences oraz dr Carsten Paul z Leibniz Centre for Agricultural Landscape Research. Obrady dotyczyły najważniejszych wyzwań związanych ze zrównoważonym wykorzystywaniem gleby w rolnictwie: zdrowiem gleby, emisjami CO2 i N2O z rolnictwa, wpływem zmian klimatu na gleby, rolnictwem precyzyjnym oraz interakcjami gleba-roślina.

Uczestnicy mieli okazję poznać region, m.in. unikatowe Nałęczowskie i Kazimierskie wąwozy lessowe oraz jedną z nielicznych półnaturalnych dużych rzek w Europie – Wisłę. Ostatniego dnia podczas sesji terenowej dyskutowano nad rolniczym wykorzystaniem gleb płowych i rędzin. Konferencja była okazją do szerokiej wymiany wiedzy i dyskusji nad wyzwaniami jakie stoją przed naukowcami zajmującymi się gleboznawstwem rolnym.

Konferencja została zorganizowana przez Instytut Gleboznawstwa, Inżynierii i Kształtowania Środowiska Wydziału Agrobioinżynierii.

fot. organizatorzy wydarzenia oraz DRiP