Dane Projektu:
Opis Projektu:
Każda jednostka odbiera dźwięk w subiektywny sposób, co nie zmienia faktu, że dźwięk, w mniejszym bądź większym stopniu oddziałuje na każdą z nich. W połączeniu z przestrzenią miasta, dźwięk może stać się narzędziem stymulującym procesy kulturowe, społeczne i gospodarcze. Należy zwrócić uwagę na właściwości dźwięku w różnych przestrzeniach — jakie elementy przestrzeni generują pożądane bądź niepożądane zjawiska dźwiękowe. Ocena środowiska akustycznego nie zależy jedynie od głośności dźwięków, a na percepcję dźwięków składają się również inne czynniki. Dlatego dobrym rozwiązaniem podczas badań nad krajobrazem dźwiękowym oraz zanieczyszczeniem hałasem jest zastosowanie partycypacji społecznej – percepcji mieszkańców.
Inicjatywa dotyczy badania krajobrazu dźwiękowego miasta, poprzez paradygmat nauki obywatelskiej (ang. Citizen Science). Celem projektu jest przeprowadzenie otwartej kampanii nauki obywatelskiej poświęconej partycypacyjnemu badaniu krajobrazu dźwiękowego. Inicjatywa ma charakter cyklicznych spotkań stacjonarnych oraz warsztatów plenerowych w przestrzeni miasta z wiodącą formuła konkursową. Formuła konkursowa ma zachęcić uczestników do jak najaktywniejszego zaangażowania się w badania — zwycięzcy otrzymają atrakcyjne nagrody. Planowana liczba czynnych uczestników projektu biorących udział w konkursie to 100 osób. W ramach dwóch spotkań na terenie Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie odbędzie się cykl wykładów przybliżających uczestników do podjętej problematyki.
Najistotniejszą częścią planowanej inicjatywy będą warsztaty terenowe. To przede wszystkim one rozstrzygną o wynikach konkursu oraz przyczynią się do zebrania wielu cennych danych dotyczących jakości krajobrazu dźwiękowego miasta. Uczestnicy w praktyczny sposób będą zdobywać wiedzę na temat dźwięków występujących w otaczającej ich przestrzeni i w znaczącym stopniu wesprą badania. Warsztaty obejmować będą między innymi: spacery dźwiękowe, percepcję przestrzeni przy pomocy czułego mikrofonu pojemnościowego oraz wykonanie pomiarów poziomu natężenia dźwięku przy pomocy specjalistycznego miernika.
Poza działaniami w formie stacjonarnej projekt obejmuje również rozwiązania online, wykorzystując w tym celu autorską aplikację. Aplikacja mapowa typu WebGIS, która służy do prezentacji nagrań audio, reprezentujących dźwięki z konkretnych lokalizacji na terenie Lublina, pozwala na zebranie subiektywnych opinii mieszkańców na temat krajobrazu dźwiękowego miasta. Użytkownik aplikacji może swobodnie poruszać się po interaktywnej mapie i wybierać dowolne audiopunkty do odsłuchu i subiektywnej oceny.
Projekt jest realizowany jako kampania Citizen Science, która ma stanowić pomost pomiędzy światem nauki a mieszkańcami w tym całą społecznością akademicką. Wyniki badań umożliwią rozpoznanie walorów krajobrazu dźwiękowego miasta Lublin. Przeanalizowane dane, umożliwią wyznaczenie wytycznych dotyczących rewitalizacji akustycznej Lublina.
ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
NIP 712 010 37 75
REGON 000001896
ePUAP: /UP-Lublin/SkrytkaESP