W RAMACH PROJEKTU
„QKIS (Quadraspidiotus Knowledge Information System) network”
W dniach 1-2 października br. w Instytucie Ochrony Roślin Centrum Badań Rolniczych (Plant Protection Institute Centre for Agricultural Research HUN-REN) na Węgrzech odbędzie się druga wizyta studyjna w ramach projektu „QKIS (Quadraspidiotus Knowledge Information System) network”.
W spotkaniu udział wezmą przedstawiciele Konsorcjum projektowego: Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Stowarzyszenia Sadowników Republiki Czeskiej Biosad z.s.; Research and Breeding Fruit Institute Holovousy S.R.O. (Vsuo) (Czechy) oraz partnerzy z University of Belgrade (Serbia). Gospodarzami spotkania będą Éva Szita i Gero Kornel z Plant Protection Institute Centre for Agricultural Research HUN-REN (Węgry).
PRAKTYCZNE SZKOLENIE
W czasie wizyty studyjnej członkowie Konsorcjum będą zajmowali się zagadnieniami dotyczącymi inwazyjnego gatunku szkodnika jakim jest tarcznik niszczyciel [San José scale (SJS)]. W czasie spotkania opracowywane będą zagadnienia związane z ekologią szkodnika oraz wpływ zmian klimatycznych na jego rozprzestrzenienie. Ważną częścią wizyty będzie zapoznanie się z metodami ograniczania liczebności szkodnika na terenie Węgier oraz praca nad możliwościami zwalczania tarcznika w regionie V4.
WYJAZD TERENOWY
Partnerzy Projektu odwiedzą interaktywne muzeum Agroverzum Centrum Badań Rolniczych, którego tematyka skupia szeroką gamę tematów z zakresu rolnictwa. Wezmą również udział w zaplanowanych wyjazdach do gospodarstw sadowniczych, w których będą mieli możliwość pobrania do analizy materiału roślinnego zasiedlonego przez tarcznika niszczyciela oraz rozmowy z producentami.
Jednym z celów wizyty studyjnej jest wymiana wiedzy i doświadczeń pomiędzy Partnerami Projektu oraz praca nad „Praktycznym przewodnikiem dotyczącym monitorowania i zarządzania SJS w regionie V4”.
W spotkaniu udział wezmą reprezentanci Partnerów Konsorcjum:
W związku z planowanymi wyjazdami terenowymi i wizytami członków Konsorcjum Projektowego zapraszamy właścicieli sadów, którzy mają problem z tarcznikiem niszczycielem do kontaktu mailowego na adres: .
Przebieg spotkania i jego podsumowanie będzie dostępne na stronie internetowej projektu: https://qkis.pl/
Projekt jest współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Słowacji i Polski w ramach Grantów Wyszehradzkich z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją Funduszu jest promowanie pomysłów na zrównoważoną współpracę regionalną w Europie Środkowej.
ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
NIP 712 010 37 75
REGON 000001896
ePUAP: /UP-Lublin/SkrytkaESP