DRUGA WIZYTA STUDYJNA W PLANT PROTECTION INSTITUTE CENTRE FOR AGRICULTURAL RESEARCH HUN-REN NA WĘGRZECH

W RAMACH PROJEKTU

„QKIS (Quadraspidiotus Knowledge Information System) network”

W dniach 1-2 października br. w Instytucie Ochrony Roślin Centrum Badań Rolniczych (Plant Protection Institute Centre for Agricultural Research HUN-REN) na Węgrzech odbędzie się druga wizyta studyjna w ramach projektu „QKIS (Quadraspidiotus Knowledge Information System) network”.

W spotkaniu udział wezmą przedstawiciele Konsorcjum projektowego: Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Stowarzyszenia Sadowników Republiki Czeskiej Biosad z.s.; Research and Breeding Fruit Institute Holovousy S.R.O. (Vsuo) (Czechy) oraz partnerzy z University of Belgrade (Serbia). Gospodarzami spotkania będą Éva Szita i Gero Kornel z Plant Protection Institute Centre for Agricultural Research HUN-REN (Węgry).

PRAKTYCZNE SZKOLENIE

W czasie wizyty studyjnej członkowie Konsorcjum będą zajmowali się zagadnieniami dotyczącymi inwazyjnego gatunku szkodnika jakim jest tarcznik niszczyciel [San José scale (SJS)]. W czasie spotkania opracowywane będą zagadnienia związane z ekologią szkodnika oraz wpływ zmian klimatycznych na jego rozprzestrzenienie. Ważną częścią wizyty będzie zapoznanie się z metodami ograniczania liczebności szkodnika na terenie Węgier oraz praca nad możliwościami zwalczania tarcznika w regionie V4.

WYJAZD TERENOWY

Partnerzy Projektu odwiedzą interaktywne muzeum Agroverzum Centrum Badań Rolniczych, którego tematyka skupia szeroką gamę tematów z zakresu rolnictwa. Wezmą również udział w zaplanowanych wyjazdach do gospodarstw sadowniczych, w których będą mieli możliwość pobrania do analizy materiału roślinnego zasiedlonego przez tarcznika niszczyciela oraz rozmowy z producentami.

Jednym z celów wizyty studyjnej jest wymiana wiedzy i doświadczeń pomiędzy Partnerami Projektu oraz praca nad „Praktycznym przewodnikiem dotyczącym monitorowania i zarządzania SJS w regionie V4”.

W spotkaniu udział wezmą reprezentanci Partnerów Konsorcjum:

• Katarzyna Golan, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie – Koordynator Projektu
  • Izabela Kot, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie,
  • Katarzyna Kmieć, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie,
  • Edyta Górska-Drabik, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie,
  • Radek Vávra, Biosad (Czechy),
  • Kamil Holý, Biosad (Czechy),
  • Michal SKALSKÝ, Research And Breeding Fruit Institute Holovousy S.R.O. (Vsuo) (Czechy)
  • Jana Ouředníčková, Research And Breeding Fruit Institute Holovousy S.R.O. (Vsuo), (Czechy)
  • Marija Milošević, University of Belgrade (Serbia) (online)
  • Draga Graora, University of Belgrade (Serbia) (online)
  • Éva Szita, Plant Protection Institute Centre for Agricultural Research HUN-REN (Węgry)
  • Gero Kornel, Plant Protection Institute Centre for Agricultural Research HUN-REN (Węgry)

W związku z planowanymi wyjazdami terenowymi i wizytami członków Konsorcjum Projektowego  zapraszamy właścicieli sadów, którzy mają problem z tarcznikiem niszczycielem do kontaktu mailowego na adres: .

Przebieg spotkania i jego podsumowanie będzie dostępne na stronie internetowej projektu: https://qkis.pl/

logo visegrad fund

Projekt jest współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Słowacji i Polski  w ramach Grantów Wyszehradzkich z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją Funduszu jest promowanie pomysłów na zrównoważoną współpracę regionalną w Europie Środkowej.