W dniach 11-16.10.2022 odbyły się Mistrzostwa Świata w tropieniu sportowym IGP-FH, których głównym organizatorem z ramienia Oddziału Lublin Związku Kynologicznego w Polsce była dr hab. Małgorzata Goleman. Po raz pierwszy w Polsce odbyły się zawody kynologiczne rangi mistrzostw świata!

Tropienie sportowe to jedna z konkurencji sportów kynologicznych, gdzie pies musi dokładnie przejść ścieżkę śladu pozostawioną przez tzw. „deptacza” – osobę psu nieznaną. Ślad ma prawie 1,5 km długości, załamania pod kątem prostym, ostrym oraz łuki.

Fot. Praca psa na ścieżce śladu

Fot. Pies i zawodnik po pracy – zawodniczka z Czech

Pies wchodzi na ślad po minimum 3 godzinach od jego ułożenia a dodatkowym utrudnieniem jest tzw. ślad zwodniczy układany na 15 minut przed wejściem psa na ślad przez kolejnego „deptacza” czyli ten ślad jest bardzo świeży a pies ma go zignorować. Jest to bardzo trudna konkurencja dlatego biorą w niej udział psy starsze, doświadczone. Najstarszy pies na zawodach miał 11,5 roku, najmłodszy 4 lata a średnia wieku startujących psów to prawie 8 lat.

Fot. Rozrysowana ścieżka śladu jednego z zawodników

Organizatorzy musieli zapewnić dla zawodników około 800 ha pól o podobnym podłożu z tego względu Mistrzostwa odbyły się w woj. Świętokrzyskim a uroczyste zakończenie zawodów w Kielcach. W Mistrzostwach wzięło udział 43 zawodników z 25 państw w tym zawodnicy z USA, Kanady i Izraela (reprezentacje mogły liczyć maksymalnie dwa psy).

Fot. Grupa organizatorów na zakończeniu Mistrzostw

Fot. Ceremonia zakończenia Mistrzostw Świata

W prace organizacyjne w trakcie Mistrzostw włączeni byli studenci kierunku behawiorystyka zwierząt.

Fot. Jesteśmy na polach gdzie odbywały się ślady. Studentka Daniela Makara z kierunku behawiorystyka zwierząt w ekipie organizacyjnej.

Mistrzem Świata został Tomaž Režonja ze Słowenii z psem z polskiej hodowli owczarkiem belgijskim malinois ERJA Marshall Dogs.

Fot. Wręczenie nagród Mistrzowi Świata – Tomaž Režonja i ERJA Marshall Dogs – Słowenia

Tekst: dr hab.inż. Małgorzata Goleman
Zakład Behawioru i Dobrostanu Zwierząt