Dr hab. Grzegorz Grzywaczewski, prof. uczelni o ochronie wodniczki

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu na temat najrzadszego ptaka wędrownego Europy, udzielonego przez pracownika Wydziału Biologii Środowiskowej.

Mokradła pełnią ważną funkcję retencyjną w ekosystemie, będąc także ostoją bogatej flory i fauny. To także miejsce lęgu wodniczki. W 2004 roku Polska podpisała Porozumienie o ochronie wodniczki Acrocephalus paludicola – jest to jedno z szeroko zakrojonych działań międzynarodowych na rzecz ochrony tego wymierającego gatunku ptaka. Kontynuacją był Projekt “Ochrona wodniczki w Polsce i Niemczech” o budżecie 5,4 miliona euro, obejmujący: monitoring, tworzenie rezerwatów na terenie występowania gatunku, edukację społeczną. W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych wodniczka ma status VU (vunerable) – zagrożony wyginięciem. Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie także aktywnie działają na rzecz ochrony przyrody – w tym wodniczki.

Wodniczka jest mi bliska od 30 lat, ponieważ badam ją i chronię – informuje na antenie Radia Lublin dr hab. Grzegorz Grzywaczewski, prof. uczelni z Katedry Zoologii i Ekologii Zwierząt. Ten najrzadszy ptak wędrowny Europy gniazduje obecnie głównie na bagnach Biebrzańskiego Parku Narodowego, od końca kwietnia do września. Zimę spędza w Afryce. Pokarm stanowią owady, ich larwy i pajęczaki. Wodniczki nie tworzą par, spotykają się na czas kopulacji, są poligamiczne. Samica zajmuje się młodymi, zaś samiec – pod koniec dnia – śpiewa.

ptak wodniczka na łodydze w tle trawazdjęcie: pixabay

radio.lublin.pl, Audycja "Trele morele" z dn. 30.03.2024 r.
lasy.gov.pl, śpiew wodniczki, audio