Dotacja MEiN na nowoczesną platformę do badań genomowych

Informujemy, że Wydział Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki UP w Lublinie otrzymał dotację celową w kwocie 4 520 000 zł na finansowanie z budżetu państwa inwestycji związanej z działalnością naukową.  Dotacja została udzielona przez Ministra Edukacji i Nauki Uniwersytetowi Przyrodniczemu w Lublinie na finansowanie realizacji inwestycji związanej z działalnością naukową (zakup aparatury naukowo-badawczej) w latach 2023-2024 pn. „Platforma do badań genomowych”.

godło i Flaga Polski

Wniosek został opracowany przez dra inż. Sebastiana Knaga z Zakładu Doskonalenia Zwierząt i Drobiarstwa oraz dr inż. Beatę Horecką z Zakładu Genetyki Ogólnej i Molekularnej, od 1 sierpnia 2023 r. kierownikiem realizującym będzie dr inż. Beata Horecka.

W ramach inwestycji planowany jest zakup platformy do badań genomowych umożliwiającej sekwencjonowanie nowej generacji wraz z automatycznym przygotowaniem i oceną bibliotek. Genom to całość informacji genetycznej zawartej we wszystkich komórkach danego organizmu. Są one badane w celu poznania całej sekwencji DNA badanych organizmów poprzez sekwencjonowanie.

W skład aparatury wchodzą:
• urządzenie do sekwencjonowania następnej generacji umożliwiające m.in. sekwencjonowanie małych genomów, sekwencjonowanie eksomu, analizy metagenomiczne, sekwencjonowanie RNA (sekwencjonowanie pełnego transkryptomu, sekwencjonowanie RNA pojedynczej komórki, sekwencjonowanie miRNA)
• oprogramowanie do analiz bioinformatycznych
• stacja pipetująca wraz z oprogramowaniem niezbędnym do przygotowania bibliotek pod kątem rożnych rodzajów badań
• urządzenie do oznaczania ilościowego kwasów nukleinowych bazujące na pomiarze fluorescencji
• urządzenie do oceny jakościowej i ilościowej przygotowanych bibliotek z wykorzystaniem techniki elektroforezy

Serdecznie gratulujemy!