15 grudnia 2022 r. w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie gościła delegacja chińskich przedsiębiorców reprezentujących branżę uprawy roślin w warunkach środowiska kontrolowanego. Goście odwiedzili nowo wybudowane Centrum Badawczo – Wdrożeniowe i Dydaktyczne Innowacyjnych Technologii w Ogrodnictwie zlokalizowane na Felinie przy ulicy Doświadczalnej 50. Celem wizyty było zapoznanie się z nowoczesnymi rozwiązaniami zastosowanymi w szklarniach, ze szczególnym uwzględnieniem innowacyjnego oświetlenia typu LED. System oświetlenia wegetacyjnego zastosowany w obiekcie szklarniowym dostarczony został dostarczony przez jedną z lubelskich firm. Lampy LED wyposażone są w diody LED SMD o wysokiej wydajności energetycznej, zaś zastosowane zasilacze pozwalają na płynne sterowania mocą. Pozwala to na prowadzenie efektywnej uprawy przy jednoczesnej redukcji kosztów doświetlania uprawy. Przy zastosowaniu czujnika natężenia światła słonecznego możliwe jest także automatyczne dostosowanie natężenia lamp LED do aktualnych warunków nasłonecznienia.
W trakcie wizyty odbyły się rozmowy dotyczące możliwości współpracy w tym zakresie ze stroną chińską. Rozmowy dotyczyły również kontynuacji współpracy Uniwersytetu z firmą Plantalux (odpowidającą za oświetlenie) i doposażenia szklarni w przyszłości w zaawansowany system oświetlenia o zmiennej długości fali oraz wspólnego zaangażowania w projekty B+R.
Kraje azjatyckie, podobnie do Europy oraz Ameryki Północnej, coraz prężniej rozwijają technologie upraw w kontrolowanym środowisku, zarówno w szklarniach oraz farmach indoor. Nowopowstały obiekt doświadczalny Uniwersytetu Przyrodniczego, wyposażony w wysokiej klasy urządzenia, pozwala na prowadzenie zaawansowanych badań, czego efektem była wizyta chińskiej delegacji. Wszystkie strony spotkania mają nadzieję na rozpoczęcie pierwszego cyklu badań już w sezonie 2023/ 2024.
ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
NIP 712 010 37 75
REGON 000001896
ePUAP: /UP-Lublin/SkrytkaESP