Cykl „Botanika blisko nas”

Pełnia kwitnienia kasztanowca

Kasztanowiec biały (Aesculus hippocastanum L.) spóźniony zwiastun matur

Kasztanowiec biały (Aesculus hippocastanum L.) należy do rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae), pochodzi z Półwyspu Bałkańskiego. Surowcem A. hippocastanum są kwiaty, owoce i kora. Głównymi związkami biologicznie czynnymi ekstraktu z tego gatunku są między innymi escyna (saponozyty triterpenowe) występująca w trzech formach:

• β-escyny,
  • kryptoescyny i α-escyny
  • oraz eskulina (kumaryny).

Escyna wykazuje działanie przeciwzapalne, ściągające i uszczelniające ściany naczyń krwionośnych. Jest stosowana np. w produkcji kosmetyków przeznaczonych do cery naczynkowej. Preparaty zawierające escynę zalecane są w stanach zapalnych naczyń krwionośnych i żylaków podudzi.

Dr hab. Mirosława Chwil, profesor Uczelni
Katedra Botaniki i Fizjologii Roślin,
Wydział Biologii Środowiskowej

[ Cykl „Botanika blisko nas” ma na celu przybliżenie fascynującego świata roślin. Twórcami cyklu są pracownicy Wydziału Biologii Środowiskowej, w ramach Roku Botaniki 2022. ]