Bez czarny (Sambucus nigra L.) znany i wykorzystywany w celach leczniczych był już w czasach starożytnych. Nasi przodkowie cenili go i traktowali w sposób mistyczny. Ludy słowiańskie uważały go z jednej strony za drzewo opiekuńcze, które strzeże domu, z drugiej strony wierzono, że jest siedzibą duchów mających zdolność pośredniczenia między śmiertelnikami a krainą zmarłych.
W medycynie bez wykorzystywany był już przez Hipokratesa, między innymi na uciążliwe schorzenia ginekologiczne, do leczenia trudno gojących się ran, a św. Hildegarda z Bingen polecała napary z suszonych kwiatów i owoców przy przeziębieniach jako środek napotny. Owoce znalazły także zastosowanie w polskiej kuchni ludowej do sporządzania zupy zwanej „fałułą” lub „gzicą”. Zaś drewno z bzu było dawniej używane do wyrobu zatyczek, kołków, części wędek, igieł do łatania sieci, grzebieni a także instrumentów muzycznych. Bez był wykorzystany także do walki z gryzoniami, pchłami, pluskwiakami, które nie znoszą zapachu tej rośliny.
Obecnie znane są liczne odmiany botaniczne bzu czarnego od których pochodzą odmiany handlowe i mieszańce międzygatunkowe o charakterystycznych, ozdobnych liściach (dekoracyjne – m.in. ‘albo-variegata’, ‘aurea-sweet’, ‘lacinata’, czy ‘rotundiflora’) lub dające wysokie plony owoców (np. polska odmiana ‘Obelisk’, niemieckie: ‘Haschberg’, ‘Mamut’, duńskie: ‘Samdal’, ‘Sampo’, ‘Samyl’,‘Allesoe’, ‘Korsor’, ‘Donau’ czy ‘Finn Sam’).
Kwiat bzu czarnego zawiera głównie flawonoidy (do 1,8%), ponadto kwasy organiczne, związki aminowe, olejek eteryczny (0,03-0,14%), triterpeny (ok. 1%), sterole, garbniki oraz związki mineralne (do 9%). W olejku eterycznym uzyskanym metodą destylacji z parą wodną zidentyfikowano 79 związków.
Owoc bzu zawiera przede wszystkim antocyjany (0,2 do 1%), flawonoidy, witaminy, minerały, pektyny, celulozę, błonnik, cukry oraz kwasy organiczne. S. nigra zawiera także glikozydy cyjanogenne: sambunigrynę, prunazynę, holokainę i zierinę, ulegające przemianom, w wyniku których wydziela się cyjanowdór. Szczególnie toksyczne są części zielone rośliny, natomiast toksyczność dojrzałych owoców jest niska; neutralizowane są one także termicznie.
Bez czarny jest rośliną o szerokim działaniu farmakologicznym. Surowiec zielarski stanowią wysuszone kwiaty (Sambuci flos) oraz owoce (Sambuci fructus), niekiedy stosuje się także korę (Sambuci cotrex). Najbardziej znaną właściwością bzu jest jego działanie przeciwwirusowe; Mumcoglu, izraelski wirusolog odkryła, że składniki bzu neutralizują aktywność hemaglutyniny obecnej na powierzchni wielu wirusów i niezbędnej do replikacji wirusa. Na podstawie tych danych opracowany został preparat Sambucol. Liczne badania z jego użyciem wykazały, że redukuje on zakażenia wirusem grypy A, B oraz wirusem opryszczki typu 1 (HSV-1) oraz ma zdolność łączenia się i hamowania wirusa grypy H1N1.
Sambuci flos może być potencjalnym składnikiem uzupełniających preparatów stosowanych w leczeniu cukrzycy, zaś ze względu na obecność antocyjanów i flawonoidów posiada właściwości antyoksydacyjne. Zdolności antyutleniające sprawiają, że może być użyteczny w leczeniu wielu chorób wynikających ze stresu oksydacyjnego min. chorób układu sercowo-naczyniowego. Składniki owoców redukują stres oksydacyjny, zwiększają aktywność enzymów antyoksydacyjnych i przyczyniają się do obniżenia ciśnienia krwi. Czarny bez uczestniczy również w regulacji mechanizmów obronnych organizmu. Stwierdzono, że ekstrakt stymuluje produkcję cytokin przeciwzapalnych, czynnika martwicy nowotworów. Wykazano także działanie biobójcze ekstraktu z bzu względem bakterii a także drożdży. W ziołolecznictwie odwar z kwiatów stosuje się w przeziębieniu, grypie, zapaleniu oskrzeli, płuc, kaszlu, zaflegmieniu górnych dróg oddechowych, astmie, odrze, szkarlatynie. Napary z kwiatów działają napotnie, przeciwzapalnie, wykrztuśnie oraz moczopędnie. Zewnętrznie używane są jako płukanki przy anginie, w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła oraz do okładów w zapaleniu spojówek i powiek oraz przy egzemie, stanach zapalnych skóry i oparzeniach.
Owoce usuwają z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii, należą do leków oczyszczających krew, pomagają w usuwaniu toksyn powstających w chorobach reumatycznych i skórnych, regulują trawienie, działają lekko przeczyszczająco, a także napotnie i moczopędnie. Kwiaty wchodzą w skład wielu mieszanek ziołowych m.in.: Reumaflos, Infectoten, Pyrosan, Tussiflos, syropu Pyrosal. Owoce występują zaś w mieszankach ziołowych Normosan, Figura, czy tabletkach Normolax.
Obok ziołolecznictwa, bez czarny znajduje zastosowanie w kosmetyce, przede wszystkim w postaci kąpieli i maseczek. Tonik z kwiatów wygładza i zmiękcza skórę, wybiela piegi, łagodzi oparzenia słoneczne. Napar polecany jest do mycia i płukania włosów suchych, odwar w owoców służy do pielęgnacji włosów czarnych w celu pogłębienia ich barwy. Świeże kwiaty znajdują zastosowanie w gospodarstwie domowym; sporządza się z nich wina, nalewki, napoje mleczne i gazowane oraz syrop. Dużą popularnością cieszą się również kwiatostany zapiekane lub smażone w cieście naleśnikowym podawane na słono z surówką lub na słodko z cukrem i cynamonem.
Kwiaty i owoce są wykorzystywane również w przemyśle spożywczym. Ekstrakt z kwiatów używany jest jako naturalny składnik zapachowy w alkoholowych i niealkoholowych napojach, brandy, winach musujących, herbatach oraz jogurtach i lodach. Owoce ze względu na wysoką zawartość antocyjanów i cukrów są wykorzystywane do produkcji soków i koncentratów soków. Służą również do wyrobu wina, dżemu, galaretki, nadzienia do ciast, ciastek, deserów oraz cukierków. Bez czarny zyskuje coraz większe znaczenie w przemyśle spożywczym jako naturalny środek barwiący w napojach oraz jako antyutleniacz.
ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
NIP 712 010 37 75
REGON 000001896
ePUAP: /UP-Lublin/SkrytkaESP