Badania nad fortyfikowanym białkiem konopnym na nowoczesnej instalacji do ekstruzji będą przedmiotem współpracy naukowców z Wydziału Inżynierii Produkcji z biznesem. 7 grudnia pisano w tym celu umowę z firmą „Green Lanes Proteins”.
Naukowcy z Zakładu Inżynierii Procesowej w Katedrze Techniki Cieplnej i Inżynierii Procesowej, pod kierownictwem prof. dr hab. Agnieszki Wójtowicz, od wielu lat prowadzą interdyscyplinarne prace badawczo-rozwojowe dotyczące zastosowań techniki ekstruzji w przetwórstwie rolno-spożywczym w kooperacji z jednostkami naukowymi polskimi i zagranicznymi, jak i z przedstawicielami przemysłu.
Zakupiona instalacja badawcza, uruchomiona w kwietniu 2022 roku, umożliwiła tylko do października 2023 roku przeprowadzanie prób technologicznych oraz badań zleconych na potrzeby realizowanych projektów badawczych i zleceń z przemysłu na kwotę ponad 533 128,21 zł.
Nowy ekstruder, wyprodukowany przez jednego z czołowych producentów instalacji do ekstruzji kierowanych do przemysłu rolno-spożywczego, znacznie poszerzył możliwości badawcze Katedry.
Jednym z beneficjentów korzystających z tego nowoczesnego zaplecza aparaturowego będzie firma Green Lanes Proteins Sp. z o.o., z którą na podstawie odpowiedzi na zapytanie ofertowe dotyczące realizacji prac badawczych, podpisana została umowa warunkowa pomiędzy Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie, reprezentowanym przez prof. dr hab. Bartosza Sołowieja – Prorektora ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą a Piotrem Pietrasem – Prezesem Zarządu firmy Green Lanes Proteins Sp. z o.o. Umowa weszła w życie w chwili uzyskania dofinansowania i podpisania przez spółkę umowy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie w dniu 09.10.2023 r. dotyczącej projektu pod nazwą: „Opracowanie funkcjonalnych preparatów na bazie fortyfikowanego białka konopnego”. Uzyskał on dofinansowanie w ramach I konkursu programu pn. „Program rządowy NUTRITECH – żywienie w świetle wyzwań poprawy dobrostanu społeczeństwa oraz zmian klimatu”.
Wartość prac badawczych zleconych w ramach podwykonawstwa, będących przedmiotem umowy, to 1 072 707,60 zł. Kierownikiem zadania odpowiedzialnym z ramienia UP w Lublinie jest prof. dr hab. inż. Tomasz Oniszczuk. Wsparcia merytorycznego w tworzeniu dokumentacji projektowej i konkursowej oraz w opracowaniu agendy badawczej do projektu udzielili prof. dr hab. inż. Agnieszka Wójtowicz i dr hab. inż. Maciej Combrzyński.
Zespół badawczy w składzie: prof. Tomasz Oniszczuk, prof. dr hab. inż. Renata Różyło, dr hab. Marcin Mitrus prof. uczelni, dr inż. Beata Biernacka, dr inż. Marta Krajewska oraz dr inż. Marek Milanowski przez kolejne miesiące będzie realizował zaplanowane w harmonogramie badania.
Ekstruder zakupiony został w ramach dotacji celowej (50% kwoty) przyznanej Uniwersytetowi Przyrodniczemu w Lublinie z budżetu Gminy Lublin na podstawie Umowy nr 134/WSP/21 z dnia 10 grudnia 2021 r., na zadanie „Zwiększenie potencjału badawczego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie” oraz ze środków własnych Uniwersytetu.
ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
NIP 712 010 37 75
REGON 000001896
ePUAP: /UP-Lublin/SkrytkaESP