Z wielką przyjemnością informujemy, iż Katedra i Klinika Rozrodu Zwierząt Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UP w Lublinie posiada analizator biochemiczny miniVidas firmy Biomerieux.

Analizator ten jest weterynaryjnym sprzętem diagnostycznym przeznaczonym do  badania hormonów metodą enzymoimmunofluorescencyjną (ELFA) u większości gatunków zwierząt (psy, koty, konie, krowy).

Wskazaniami do badania hormonów są zaburzenia hormonalne, często notowane w codziennej praktyce lekarsko-weterynaryjnej.

Laboratoryjna analiza hormonów jest bowiem złotym standardem w wykryciu nieprawidłowego funkcjonowania układu neurohormonalnego u zwierząt. Pozwala na uzyskanie wyników w krótkim czasie, co ma kluczowe znaczenie w laboratoryjnej diagnostyce klinicznej wielu jednostek chorobowych ogólnoustrojowych w tym również zaburzeń związanych z prawidłowym funkcjonowaniem układu rozrodczego u samic i samców większości gatunków zwierząt.

Dzięki możliwościom immunodiagnostycznym możliwe jest precyzyjne zdiagnozowanie i leczenie procesów zapalnych układu rozrodczego (np. ropomacicza u suk), zaburzeń płodności (poprzez analizę hormonów takich jak progesteron i estrogen), schorzeń tarczycy (możliwości wykonania oznaczeń tyroksyny – T4).

Należy również podkreślić, iż oznaczanie hormonów (progesteronu i estrogenu) jest również niezastąpione w monitorowaniu przebiegu cyklu rujowego u suk, co w ostatnich czasach stało się jednym z elementów „dobrej praktyki hodowlanej” u tego gatunku zwierząt. Ustalenie „okna owulacji” poprzez określenie surowiczego poziomu progesteronu w surowicy krwi, a tym samym wyznaczenie okresu największej płodności samicy przyczynia się do ograniczenia liczby kryć jak i wykonywania zabiegów inseminacji niezbędnych do uzyskania ciąży. Oznaczanie hormonów u suk jest zatem bardzo istotne z punktu widzenia właścicieli zwierząt hodowlanych.

Analizator miniVidas w Katedrze i Klinice Rozrodu Zwierząt jest elementem kompleksowego serwisu klinicznego prowadzonego w klinice. Od tej chwili można w jednym miejscu przeprowadzić całościową diagnostykę i leczenie chorób i zaburzeń toczących się w obrębie układu rozrodczego – od badania klinicznego, poprzez badanie waginoskopowe i ultrasonograficzne poprzez badanie laboratoryjne (badanie cytologiczne) i diagnostykę hormonalną, aż do leczenia farmakologicznego łącznie z zabiegami ginekologiczno-położniczymi.

Zachęcamy do kontaktu telefonicznego z Katedrą i Klinika Rozrodu Zwierząt Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UP w Lublinie – (81) 445 61 74; (81) 445 61 70.