Jesienne manewry na polach Dydaktyczno-Badawczej Stacji Doświadczalnej Małych Przeżuwaczy w Bezku
18. października 2016 r. na polach Dydaktyczno-Badawczej Stacji Doświadczalnej Małych Przeżuwaczy w Bezku odbyła się prezentacja nowoczesnego sprzętu rolniczego do upraw polowych, zorganizowana z inicjatywy pracowników Katedry Hodowli Małych Przeżuwaczy i Doradztwa Rolniczego (Wydział Biologii, Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki).
W prezentacji czynnie wzięli studenci II roku studiów II stopnia kierunku doradztwo w obszarach wiejskich i pracownicy Katedry. Podczas pokazu prezentowano dwa typy nowoczesnych ciągników rolniczych podczas pracy z 4. skibowym pługiem zagonowym oraz agregatem do uprawy pożniwnej.
W trakcie demonstracji wykonane zostały uprawy jesienne na polach Stacji Doświadczalnej, a studenci mogli praktycznie poznać najnowocześniejszy sprzęt rolniczy:
• ciągnik VALTRA N 124HitTech. z silnikiem o pojemności 4,4 l i mocy znamionowej 125KM oraz 135KM z doładowaniem w trybie transportowym lub SIGMA POWER (dodatkowa mocna WOM) oraz 580 Nm moment obrotowy. Ciągnik wyposażony jest w tylny podnośnik o udźwigu 8,1 t i przedni TUZ i obciążnik 650 kg oraz w amortyzowaną przednią oś. Modele Valtry serii N to ciągniki kompaktowe, z hydrauliką mechaniczną o wydatku pompy 90 l/min, wyposażone w ładowacz czołowy doskonale sprawdzają się w pracach polowych.
• ciągnik VALTRA T 214 – silnik o pojemności 7,4 l, mocy znamionowej 215 KM oraz 230 KM z doładowaniem w trybie transportowym lub SIGMA POWER moment obrotowy wynosi 910 Nm. W ciągnikach serii VERSU olej hydrauliczny nie miesza się z przekładniowym, pompa hydrauliczna jest wielotłoczkowa o wydatku 160 l/min, zarządzanie pracą na uwrociu odbywa się systemem U-pilot, natomiast sterowanie hydrauliką zewnętrzną odbywa się przez elektrozawory
• 3 – belkowy agregat do uprawy pożniwnej i głębokiego spulchniania TRIO firmy KOCKERLING. Maszyna o szerokości 300 cm., wyposażona jest w 10 łap o zabezpieczeniu przeciążeniowym sprężynowym i sile wyzwolenia 540 kg oraz głębokości pracy 30 cm. Ponadto posiada wał, który pełni funkcje zagęszczania gleby, kruszenia grud i kopiowania czyli utrzymania żądanej głębokości pracy w technologii DSTS. Zapotrzebowanie mocy dla tej maszyny (pow. 130KM) uzależnione jest od głębokości pracy, prędkości roboczej i zwięzłości gleby.
Podczas prezentacji, uczestnicy mogli samodzielnie sprawdzić swoje umiejętności w dziedzinie obsługi nowoczesnego sprzętu. Panie w większości preferowały ciągnik mniejszej mocy, który był sprzężony z 4 skibowym pługiem zagonowym, natomiast zainteresowanie Panów budził ciągnik i agregat do uprawy pożniwnej.
W opinii studentów pomysł zorganizowania spotkania połączonego z prezentacją nowoczesnych maszyn i urządzeń rolniczych oceniony został bardzo pozytywnie. Przyszli doradcy rolniczy widzą potrzebę praktycznych zajęć, które dają duże możliwości poznania nowinek technicznych, tak ważnych w ich przyszłej pracy zawodowej. Mają świadomość, że przed służbami świadczącymi usługi na rzecz społeczności wiejskiej stoją ogromne wyzwania ze względu na prężny rozwój rolnictwa precyzyjnego i ciągłych innowacji w rolnictwie. Bieżący kontakt z wszelkiego rodzaju nowościami zawodowymi jest w tej pracy niezbędny.
Zorganizowane spotkanie połączone z prezentacją nowoczesnego sprzętu rolniczego jest przykładem dobrej współpracy naszej Uczelni z praktyką rolniczą.
Dziękujemy za profesjonalną współpracę przy organizacji prezentacji sprzętu Arkadiuszowi Gałce – menagerowi Działu Maszyn Rolniczych i Piotrowi Kuśpitowi – regionalnemu przedstawicielowi handlowemu AGRICOLA-LUBLIN sp. z o.o. Hurtownia Krasnystaw.
Tekst:
Krzysztof Patkowski, Anna Szymanowska, Tomasz M. Gruszecki
Fot.
Krzysztof Patkowski