Konferencja prasowa zapowiadająca XIII Lubelski Festiwal Nauki i uruchomienie rejestracji
10 czerwca br. (piątek) o godzinie 10:00 zostanie uruchomiona internetowa rejestracja na projekty w ramach XIII Lubelskiego Festiwalu Nauki, odbywającego się w dniach 17-23 września 2016 r. Na uczestników czeka rekordowa ilość 1152* projektów, o czym poinformowali organizatorzy na zwołanej w dniu 8 czerwca br. specjalnej konferencji prasowej.
Gospodarzem konferencji prasowej był Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Uczelnia przewodnicząca tegorocznej edycji Festiwalu. Jak powiedział Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego, prof. dr hab. Andrzej Borowy „Aż 41 instytucji zgłosiło w tym roku chęć uczestniczenia w tym wyjątkowym wydarzeniu, jakim jest Lubelski Festiwal Nauki, w tym kilka po raz pierwszy. Dzięki temu nasze propozycje są bardzo różnorodne i atrakcyjne. Mamy nadzieję, że – zgodnie z hasłem tegorocznej edycji – zainspirujemy uczestników do odrywania piękna nauki.”
Na wszystkich projektach łącznie przygotowano aż 62 tysiące miejsc. Festiwalowe projekty odbędą się nie tylko w Lublinie, ale również w Dęblinie, Chełmie, Zamościu czy Puławach.
Rejestracja odbędzie się poprzez stronę www.festiwal.lublin.pl – każdy chętny będzie mógł założyć konto, a następnie za jego pomocą dokonać wyboru interesujących go projektów. Istnieje możliwość rejestracji grupowych (dla szkół).
Wśród projektów związanych ze szkolnymi przedmiotami, najwięcej dotyczy biologii (427), medycyny (233), przyrody (169) i chemii (149). Co warte podkreślenia, projekty są zróżnicowane pod względem sugerowanych grup odbiorców: przewidziano je zarówno dla najmłodszych (125), młodzieży (851), studentów (510) czy osób starszych – 50+ (258).
Wiele projektów umożliwia skorzystanie z nich osobom z różną niepełnosprawnością (osoby niedowidzące – 57, niedosłyszące 73, niepełnosprawne ruchowo – 244).
Ponad 112 projekty zaproponowano na Lubelski Piknik Naukowy, który odbędzie się 18 września na Arenie Lublin. Na Pikniku zostanie również rozstrzygnięty konkurs związany z popularyzacją druku 3D. W dwóch kategoriach wiekowych uczniowie będą mogli zaproponować gadżet festiwalowy do wydruku na drukarce 3D. Najciekawsze propozycje zostaną nagrodzone.
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie przygotował łącznie 169* projektów. Koordynatorem Uczelnianym jest dr Izabela Kot z Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu.
* stan na 7.06.2016, godz. 20:00