Herbaria i zielarstwo w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie

W ramach obchodów 60-lecia istnienia Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie w dniach 22-24 października 2015 roku Biblioteka Główna wraz Wydziałem Agrobioinżynierii, Wydziałem Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu oraz Centrum Edukacji Zielarskiej w Fajsławicach zorganizowała konferencję naukową "Herbaria i zielarstwo", która wiązała zagadnienia bibliotekoznawstwa oraz dyscyplin naukowych uprawianych na naszej Uczelni. Konferencja była odpowiedzią na rosnące zainteresowanie otaczającymi nas roślinami i ich właściwościami.

Patronat honorowy nad konferencją objął rektor Uniwersytetu Przyrodniczego, prof. Marian Wesołowski, Marszałek Województwa Lubelskiego, mgr inż. Sławomir Sosnowski oraz Prezydent Miasta Lublin dr Krzysztof Żuk, a patronatem medialnym objęła TVP Lublin, Radio Lublin i Dziennik Wschodni.

Na konferencję zgłosili się przedstawiciele 19 bibliotek i ośrodków zielarstwa w Polsce z terenu całego kraju. Gościliśmy także trzech obcokrajowców. Przygotowano 32 referaty oraz zaprezentowano 27 tablic posterowych. Tematyka obrad obejmowała zbiory zielników w naszych bibliotekach, historię zielarstwa, zastosowania ziół w terapii oraz najnowsze badania naukowe z zakresu ich uprawy i właściwości zdrowotnych. Zaproszeni goście, a także osoby postronne, które przysłuchiwały się obradom mogły skorzystać z praktycznych porad firm zielarskich i farmaceutycznych. Obrady nasze zostały zaplanowane w czasie trwania Open Access Week czyli otwartej nauki dlatego obrady były transmitowane za pośrednictwem Internetu do wszystkich osób zainteresowanych tą tematyką.

Jednym z efektów konferencji będą wykłady popularno-naukowe kierowane do społeczności Lublina pod wspólnym tematem Fascynujący świat roślin. Miejscem prezentacji będzie sala konferencyjna Biblioteki Głównej.

—-

tekst: M. Butkiewicz, foto: BPU