SKN Turystyczno-Krajoznawcze w Pradze

 

W połowie kwietnia (16-19.04.2015) członkowie Studenckiego Koła Naukowego Turystyczno-Krajoznawczego działającego przy Katedrze Turystyki i Rekreacji zorganizowali kolejny wyjazd, tym razem do Pragi. Uczestniczyło w nim piętnastu studentów pod opieką mgr Sylwii Golian, która od wielu lat opiekuje się kołem.

 

 

 

Naszym celem było zwiedzenie jak największej ilości miejsc w Pradze, przy jak najniższych kosztach. Udało się to zrealizować, dzięki nocnemu przejazdowi autokarem na trasie Warszawa-Praga i Praga-Warszawa oraz noclegowi w stosunkowo tanim hostelu.

Do Warszawy dojechaliśmy już wczesnym przedpołudniem, dzięki czemu mogliśmy przy okazji zwiedzić warszawską starówkę, a także przejechać się nową linią metra. Nasz autobus z Warszawy do Pragi wyjechał późnym wieczorem, a na miejsce dotarliśmy wczesnym rankiem. Miasto przywitało nas mrokiem i zimnym deszczem – na szczęście to był jedyny powód do niezadowolenia podczas całego wyjazdu.

Wysiadając z autokaru o 4.30 zadawaliśmy sobie pytanie „Co można robić w Pradze o tak wczesnej porze?”. Na szczęście hostel położony był bezpośrednio przy dworcu i mogliśmy zostawić tam nasze bagaże. Kiedy załatwiliśmy już formalności hotelowe pogoda się poprawiła i zrobiło się jasno, więc mogliśmy udać się do centrum miasta.

 

 

Naszą wędrówkę po Pradze rozpoczęliśmy od Hradczan – "królewskiej" dzielnicy, położonej na zachodnim, wysokim brzegu Wełtawy i Mostu Karola. Pierwszego dnia zwiedziliśmy także żydowską dzielnicę Josevof i Mala Strana. Dzień zakończyliśmy późnym wieczorem podziwiając nocną panoramę miasta z Mostu Karola.

 

 

 

Drugiego dnia wczesnym rankiem udaliśmy się do Wyszechradu. To był nasz jedyny przejazd metrem. Pozostałe punkty programu zdobywaliśmy pieszo m.in. poznająć lepiej topografię miasta. W sumie podczas naszego pobytu przeszliśmy pieszo ponad 45 km. W drodze powrotnej z Wyszehradu wybrzeżem Wełtawy mogliśmy podziwiać piękne widoki na panoramę miasta, a także zobaczyć Teatr Narodowy i Tańczący Dom. Kierując się na północ udaliśmy się najpierw na rynek Starego Miasta, a następnie do Ogrodów Zamkowych. 

 

 

 

Pokochaliśmy Pragę od samego przyjazdu. Nie da się przejść obojętnie obok wspaniałej starej architektury tego miasta, która jest perłą na turystycznej mapie Europy. Urok Pragi tkwi nie tylko we wspaniałych zabytkach, ale także w panującej tam atmosferze, urokliwych małych uliczkach, licznych restauracjach i kafejkach, serwujących specjały kuchni czeskiej, które mieliśmy okazję wypróbować. 

 

 

 

Wyjazd był dla nas doskonałą nauką organizacji wyjazdów grupowych, a także okazją do integracji. Na pewno wrócimy jeszcze w to tętniące życiem miejsce, pełne kunsztu architektonicznego, dobrego jedzenia i wyśmienitej zabawy.

Tekst i zdjęcia: Studenci I roku kierunku turystyka i rekreacja