Biblioteka przyjazna dla niepełnosprawnych

 

Specjalistyczny sprzęt za 40 tys. zł oraz wspierające procedury to propozycje Biblioteki Głównej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie ułatwiające osobom niepełnosprawnym korzystanie z zasobów bibliotecznych.

Biblioteka Główna UP w Lublinie utworzyła  specjalistyczne stanowisko dla użytkowników  z niepełnosprawnością. W jego skład wchodzi urządzenie wielofunkcyjne  oraz komputer ze specjalnym oprogramowaniem dla osób niewidomych i słabowidzących, a także urządzenia do powiększania obrazu.

Urządzenie wielofunkcyjne  składa się m.in. z wysokiej jakości skanera, drukarki i kserokopiarki. Panel sterowania jest ruchomy – przygotowany do obsługi osób z dysfunkcją ruchu (szczególnie dla osób znajdujących się na wózkach inwalidzkich). Plik  z zeskanowanym tekstem można przesłać pocztą elektroniczną lub zapisać na pamięć USB.

Komputer wyposażony jest w klawiaturę oraz myszkę dostosowaną dla osób z niesprawnością nadgarstka. Zainstalowane  oprogramowanie umożliwia udźwiękowienie – zapisany tekst przekształca się w mowę – oraz powiększenie obrazu na ekranie monitora, dostosowany do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku.

 

W Wypożyczalni dostępna jest specjalistyczna lupa elektroniczna wyposażona w 4,3 calowy ekran LCD. Urządzenie to daje możliwość powiększenia obrazu od 2 do 14 razy w pięciu trybach.

Dyrektor Biblioteki Głównej, dr Marian Butkiewicz zapewnia: „Sprzęt ma  ułatwić studiowanie i pokonywanie barier osobom z naszej uczelni.  Chciałbym jednak podkreślić, że nasza biblioteka pełni funkcję biblioteki publicznej, jest jedną z najnowocześniejszych w kraju i chętnie służymy zainstalowanym tu sprzętem dla wszystkich przychodzących do nas osób.”

Stanowiska dla osób niepełnosprawnych znajdują się w Czytelni z wolnym dostępem na II piętrze budynku Biblioteki Głównej przy ul. Akademickiej 15. Istnieje możliwość wcześniejszej rezerwacji telefonicznej stanowisk pod numerem 81 445 62 44.  Zgłaszające się osoby będą obsłużone przez pracownikówpełniące dyżur w Czytelni.

Jak zapowiada dr Butkiewicz, Biblioteka Głowna UP w Lublinie w przyszłości chce doskonalić swoje usługi w szczególności pod kątem korzystania z niej  osób ociemniałych.

Budynek Biblioteki Głównej pozbawiony jest barier architektonicznych dla osób niepełnoprawnych ruchowo – oprócz odpowiednich podjazdów, np. przyciski uruchamiające windę są podpisane brajlem, a bramki w Czytelni mają odpowiednią szerokość dla wózków inwalidzkich. Dla dodatkowego ułatwienia, Wypożyczalnia oraz Punkt informacyjny Biblioteki Głównej UP mieszczą się na parterze budynku, a pracownicy służą pomocą w znalezieniu informacji oraz – w razie potrzeby – dostarczeniu materiałów z innych pięter biblioteki.

W Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie studiuje 149 studentów i doktorantów o różnym stopniu niepełnosprawności.
 

 

 

——

fot. Zasoby Biblioteki Głównej