Lubelskie uczelnie na starej fotografii: Dawne zdjęcia Uniwersytetu Przyrodniczego

Kurier Lubelski opublikował cykl artykułów inspirowanych archiwalnymi fotografiami naszej uczelni.

“Chcesz zobaczyć jak wyglądała twoja uczelnia przed 60 laty? Ciekawi cię jak przebiegały praktyki studenckie na powojennym Ursusie C-45 i jak prezentował się wóz mobilnego laboratorium, którym w połowie lat 50′ żacy wyjeżdżali na badania terenowe? Dziś rusza cykl zdjęć pokazujących, jak na przestrzeni kilkudziesięciu lat zmieniały się budynki lubelskich uczelni, ich zaplecze techniczne, laboratoria oraz sami studenci. Nasz cykl rozpoczyna Uniwersytet Przyrodniczy.

Choć nie każdy o tym wie, tradycje Wyższej Szkoły Rolniczej w Lublinie sięgają aż 1944 r. Wtedy to w ramach nowo utworzonego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, powołano cztery wydziały: Lekarski, Przyrodniczy, Rolny i Weterynaryjny. W przeciągu kilkunastu lat dołączyły do nich również Wydział Farmaceutyczny, Prawa oraz Zootechniczny. W 1955 r. na fali tworzenia nowych uczelni wyższych, rektor UMCS prof. Bohdan Dobrzański dostał wręcz nakaz utworzenia z fakultetów: rolnego, weterynaryjnego i zootechnicznego, odrębnej jednostki naukowo-dydaktycznej i badawczej. I tak z dniem 6 sierpnia 1955 r. powołano do życia Wyższą Szkołę Rolniczą. Do dziś szkoła ta zdążyła już dwa razy zmienić nazwę. Od 1972, przez 36 lat nazywana była Akademią Rolniczą. Miano Uniwersytetu Przyrodniczego uzyskała dopiero w 2008 r.”

Pełna treść artykułów na stronach Kuriera Lubelskiego:

Lubelskie uczelnie na starej fotografii: Kolejne zdjęcia Uniwersytetu Przyrodniczego

Lubelskie uczelnie na starej fotografii: Zdjęcia Uniwersytetu Przyrodniczego (cz. 3)