Studenci architektury krajobrazu na wyjazdowym plenerze malarskim w Spale
Studenci kierunku architektura krajobrazu 10 lipca br. wezmą udział w wyjazdowym plenerze malarskim w Spale. To dla nich szansa na rozwój umiejętności rysunkowych i malarskich zdobytych podczas całego roku nauki. Plener potrwa do 10 dni.
Praktykowane jest malarstwo sztalugowe (technika farby olejnej), rysunek (z uwzględnieniem wszystkich technik) oraz elementy fotografii krajobrazowej, jako fotograficzną dokumentację i prezentację krajobrazu.
Tak przedstawiał się zeszłoroczny plener.
Założeniem pleneru jest wykształcenie u studenta indywidualnych umiejętności postrzegania i rejestrowania obiektów i zjawisk będących w otoczeniu człowieka, stosując różne techniki plastyczne:
- Budowanie przedstawień krajobrazowych w dwóch i trzech planach obrazu, uwzględniając wielorakie składniki wizualne krajobrazu.
- Działanie barwą i fakturą w przestrzeni, analizując kolorystykę i materię obiektów krajobrazowych w szacie letniej.
- Budowanie głębi w obrazie poprzez zróżnicowanie wielkości plamy barwnej, oraz stosowanie odpowiedniej gamy kolorystycznej.
- Studium zjawiska światła w naturze o różnych porach dnia, przez analizę cienia rzucanego na sąsiadujące, różnokształtne obiekty i płaszczyznę podłoża.
- Stosowanie światłocienia dla budowania brył w środowisku naturalnym i zurbanizowanym.
Efektem warsztatów plenerowych jest osiągnięcie przez studentów sprawności manualno-warsztatowej umożliwiającej tworzenie szkiców i projektów rysunkowych. Każdy z nich potrafi później wykorzystać te umiejętności przy realizowaniu wspólnych projektów przestrzennych, oraz wie jak działać w sposób przedsiębiorczy w grupie. Uczestnictwo w tym przedsięwzięciu uczy abstrakcyjnego myślenia i wiedzy o mechanizmach percepcji wizualnej. Twórczość rozwija wyobraźnię i wrażliwość. Umożliwia wyrażenie siebie w kreatywnym działaniu artystycznym i samorealizację.
Spała jest znaną miejscowością wypoczynkową o bogatym zapleczu historycznym i szerokim wachlarzu wielowiekowej tradycji. Znajdują się tam zabytki o ciekawej architekturze, oraz malowniczy teren Spalskiego Parku Krajobrazowego, zawierającego pomniki przyrody i egzotyczne okazy drzew. Niepowtarzalny urok otoczenia przyciąga swoją aurą sławnych ludzi, oraz artystów, którzy chętnie tworzą w tych rejonach od lat.
Efekty ciężkiej pracy studentów są co roku prezentowane na wystawie poplenerowej zorganizowanej przez Uniwersytet Przyrodniczy, którą na uroczystym wernisażu otwiera Dziekan.
Prace z pleneru w Spale będą również utrwalone jako projekt kalendarza, który będzie ciekawą formą reklamową miejscowości Spała i Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Kierunek architektura krajobrazu jest prowadzony przez Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu.