Kolejna ekologiczna oczyszczalnia ścieków zaprojektowana przez pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

Z przyjemnością informujemy, że w dniu 24 września 2020 r. nastąpiło uroczyste otwarcie największej w Polsce hybrydowej hydrofitowej oczyszczalni ścieków w Białce (gmina Dębowa Kłoda).

Koncepcja i projekt oczyszczalni zostały opracowane przez pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie: prof. dr hab. Krzysztofa Jóźwiakowskiego oraz pracowników Katedry Inżynierii Środowiska i Geodezji, przy współpracy z prof. dr hab. inż. Magdaleną Gajewską z Katedry Technologii Wody i Ścieków Politechniki Gdańskiej. Głównym projektantem oczyszczalni był mgr inż. Arkadiusz Malik z Firmy Projektowo-Wykonawczej Sanitmal z Lublina – również pracownik Katedry Inżynierii Środowiska i Geodezji.

Wyjątkowość oczyszczalni polega na wykorzystaniu zjawisk, które naturalnie występują w środowisku. Mikroorganizmy znajdujące się w materiale wypełniającym złoża redukują substancję organiczną i związki biogenne, a część zanieczyszczeń pobierana jest przez rośliny, takie jak trzcina pospolita i miskant olbrzymi. Oczyszczalnia w Białce ma przepustowość 180 m3/d (dla 1800 mieszkańców) i będzie służyła do oczyszczania ścieków bytowych od lokalnych mieszkańców oraz turystów odwiedzających jezioro Bialskie. W przyszłości planowana jest rozbudowa obiektu do przepustowości 300 m3/d (dla 3000 mieszkańców).

Autorzy koncepcji i projektu są przekonani, że oczyszczalnia przyczyni się do skutecznej ochrony zasobów wodnych w zlewni jeziora Bialskiego. Obiekt może stanowić przykład, w jaki sposób można rozwiązać problem oczyszczania ścieków na podobnych obszarach w Polsce i na świecie. Nowoczesna oczyszczalnia będzie również doskonałym miejscem do prowadzenia badań naukowych oraz zajęć dydaktycznych realizowanych przez pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.  Wartość inwestycji to ok. 4 mln. zł.

670

Fot. [1], [2], [6] Maciej Niedziółka, [3] Radomir Obroślak, [4] Krzysztof Jóźwiakowski, [5] Michał Marzec

Informacje w mediach:

TVP 3 LUBLIN, 24.09.2020 r.

TVP 3 LUBLIN, “Panorama Lubelska”, 25.09.2020 r., godz. 8.30 (czas od 08:54)

radio.lublin.pl24.09.2020 r.

lublin112.pl24.09.2020 r.

dziennikwschodni.pl, 24.09.2020 r.