Stacja Badawcza i Ośrodek Dydaktyczno-Szkoleniowy Jeździectwa i Hipoterapii – rozpoczęcie inwestycji

5 sierpnia 2020 r. o godz. 11.00 w Gospodarstwie Doświadczalnym na Felinie, odbyło się uroczyste rozpoczęcie realizacji inwestycji Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie – Stacji Badawczej i Ośrodka Dydaktyczno-Szkoleniowego Jeździectwa i Hipoterapii.

[GALERIA ZDJĘĆ]

Symbolicznego „wbicia szpadla” w miejscu inwestycji dokonali Zastępca Prezydenta Miasta Lublin Mariusz Banach wraz z Rektorem prof. dr. hab. Zygmuntem Litwińczukiem, Rektorem Elektem prof. dr. hab. Krzysztofem Kowalczykiem, kierownik Katedry Hodowli i Użytkowania Koni oraz Ośrodka Jeździeckiego prof. dr. hab. Iwoną Janczarek oraz członkiem Zarządu Województwa Lubelskiego Sebastianem Trojakiem.

Projekt: Zespół Projektowo-Inwestycyjny Kontrapunkt V-Projekt

W wydarzeniu uczestniczyli także Dziekan Wydziału Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki prof. dr hab. Joanna Barłowska, główny architekt Aleksander Mirek, przewodniczący Rady Uczelni Henryk Malec, Prezes Lubelskiego Związku Jeździeckiego Wojciech Jachymek oraz Zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska  i Gospodarki Wodnej w Lublinie dr hab. Grzegorz Grzywaczewski, prof. uczelni.

Prace projektowe zakończyły się uzyskaniem prawomocnego pozwolenia na budowę inwestycji. Jest to jeden z najważniejszych projektów inwestycyjnych Uczelni. W skład obiektów wejdą m.in. kryta ujeżdżalnia, hipodrom, zwierzętarnia dla psów, alpak i osłów, nowoczesne centrum fizjoterapii dla koni oraz część hotelowa przeznaczona dla 40 zwierząt. Atutem ośrodka hipicznego dla regionu Lubelszczyzny będzie kryta ujeżdżalnia o powierzchnię powyżej 2 tys. m2, co umożliwi organizację zawodów międzynarodowych.

Powstanie jedna bryła trzyczęściowa, skonsolidowana. Budynek dydaktyczny z przeszklonymi ścianami, widokiem na ujeżdżalnię, stajnię, krytą karuzelę boksową, tor do galopu, hipodrom — czyli miejsce na zawody zewnętrzne, odbywające się na świeżym powietrzu. Ośrodek będzie miał powierzchnię ponad 5 ha. Planowany termin zakończenia budowy ośrodka to pierwsza połowa 2022 r., a jej koszt to prawie 20 mln złotych.

W dalszej części wydarzenia w Dworku Ziemiańskim na Felinie odbyła się konferencja prasowa, w trakcie której JM Rektor odczytał Uchwałę Senatu z 2004 r. będącą aktem prawnym, który rozpoczął cały proces tworzenia Ośrodka.

Z ośrodka będą korzystać m.in. studenci kierunków hipologia i jeździectwo oraz pielęgnacja zwierząt i animaloterapia. Uczelnia posiada wysoko wyspecjalizowaną kadrą naukowo-dydaktyczną i jako jedyna w kraju prowadzi te unikatowe kierunki studiów dla studentów z wszystkich części Polski. Ośrodek Jeździecki będzie służył nie tylko jako baza naukowo-dydaktyczna dla studentów, ale także dla prywatnych hodowców, jeźdźców i wszystkich mieszkańców Lubelszczyzny. W Polsce Wschodniej do tej pory nie istnieje obiekt, który oferowałby tak szeroki zakres usług oraz pozwalał na organizację zawodów międzynarodowych. Organizowane tam będą wydarzenia nie tylko dla profesjonalistów, ale także dla wszystkich entuzjastów zwierząt i aktywnego wypoczynku.

Fot. Maciej Niedziółka / DKiWA

Informacje medialne:

Prof. dr hab. Iwona Janczarek: TVP 3 LUBLIN, “Panorama Lubelska” o 8:30, 5.03.2020 r. (czas od 00:24, wypowiedź prof. I. Janczarek od 01:07)

radiolublin.pl: [1], [2] oraz [3], 5.08.2020 r.

radioplus.pl, 5.08.2020 (wypowiedź architekta Aleksandra Mirka)

TVP 3 LUBLIN, “Panorma Lubelska” o 18:30, 5.08.2020 r. (czas od: 10:05)

Gazeta Wyborcza, 5.08.2020 r.

Dziennik Wschodni, 5.08.2020 r.

Kurier Lubelski, 5.08.2020 r.

Radio Centrum, 5.08.2020 r.

lubelski.pl, 5.08.2020 r.

lublin112.pl, 5.08.2020 r.

NaszeMiasto.pl, 5.08.2020 r.

niezalezna.pl, 5.08.2020 r.

portalsamorzadowy.pl, 5.08.2020 r.

Wirtualny Nowy Przemysł, 5.08.2020 r.

MSN Polska, 6.08.2020 r.

naukawposlce.pap.pl, 6.08.2020 r.