Międzynarodowe Targi Edukacyjne w Mińsku

W dniach 13-16 lutego br. odbyły się kolejne Międzynarodowe Targi Edukacyjne „Edukacja i Kariera” oraz „Tomorrow Conference 2020” w Mińsku (Białoruś). Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie reprezentowała mgr Kinga Tarchynska, specjalistka ds. rekrutacji międzynarodowej.

„W naszym kraju studiuje już ok. 8 tys. młodych ludzi z Białorusi. To druga największa grupa obcokrajowców po Ukraińcach”- mówił Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Perspektywy.

W ciągu ostatnich trzech lat liczba studentów z Białorusi w Polsce wzrosła mniej więcej dwukrotnie. W 2019 r. studiowało u nas ponad 7,3 tys. studentów z tego kraju, w tym roku jest ich znowu nieco więcej.

Jest to jednak znaczniej mniej liczna grupa niż studenci z Ukrainy, których było w 2019 r. prawie 40 tys. W sumie w Polsce uczy się ok. 80 tys. obcokrajowców.

Lubelskie uczelnie prezentowały swoją ofertę na wspólnym stoisku miejskiego programu wsparcia dla studentów z zagranicy „Study in Lublin”. W ciągu trzech intensywnych dni targów, które były skierowane do młodzieży zainteresowanej studiami w Polsce, została zaprezentowana oferta edukacyjna Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, przygotowana w języku rosyjskim oraz angielskim. Wszyscy uczestnicy odwiedzający nasze stoisko otrzymali materiały na temat szczegółów prawnych dotyczących studiów w Polsce, ofertę edukacyjną, a także gadżety promocyjne.

Zainteresowanym osobom przekazano również szczegółowe informacje na temat:

– procesu i terminów rekrutacji;
– nowych kierunków studiów,
– kierunków studiów w języku angielskim;
– możliwości uzyskania stypendiów socjalnych i naukowych;

– zasad przyznawania miejsca oraz kosztów związanych z zakwaterowaniem w domach studenckich;

– działalności w organizacjach studenckich i kołach naukowych;
– udziału w zespołach artystycznych oraz drużynach sportowych.

Zaletą polskiej edukacji jest to, że oferuje dobre wykształcenie oraz dyplom europejski za rozsądną cenę.

Białorusini coraz liczniej pojawiają się na lubelskich uczelniach. Są cenieni jako dobrze przygotowani kandydaci, łatwo się aklimatyzują, często posiadają Kartę Polaka.

Odbyte spotkania świadczą o dużym zainteresowaniu maturzystów z Białorusi studiami w Polsce.

Kinga Tarchynska / DKiWA