Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie – my też nie grabimy liści!

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie włącza się do akcji sprzyjających ochronie środowiska i aktywnie działa na rzecz propagowania takich wydarzeń. To właśnie z myślą o ochronie zwierząt i użyźnianiu gleby Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie na terenie kampusu tworzy strefy, w których nie sprząta się liści.

Początek listopada to także początek sezonu grabienia liści. Dr Jerzy Ziętek z Katedry Epizootiologii i Kliniki Chorób Zakaźnych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej podkreśla, że opadające liście tworzą mikroklimat, w którym schronienie mogą znaleźć pożyteczne owady, owady będące żerem drobnych ssaków oraz drobne zwierzęta, np. jeże. W kupie luźno ułożonych liści zachodzą procesy fermentacyjne podnoszące temperaturę panującą wewnątrz, tym samym tworząc dogodne warunki do tego, aby właśnie w tym miejscu jeże przetrwały zimę.

Jeże to pożyteczne ssaki, które zjadają wiele szkodliwych owadów, a przy tym nie niszczą roślinności. Dr Ziętek zachęca do tego, aby przy grabieniu liści tworzyć niewielkie kupki liści (np. w kątach ogrodów), które nie będą przeszkadzać nam estetycznie, a jednocześnie będą istnieć z pożytkiem dla natury.

 

zdjęcia i montaż: Maciej Niedziółka / DKiWA

 

Dodatkowo niegrabione liście utworzą naturalną ściółkę, która zatrzyma wilgoć w glebie, a później zamieni się w żyzną próchnicę, niezbędną dla życia roślin. Warstwa ta może także służyć jako ochrona izolacyjna dla roślin zimujących w glebie niepokrytej trawą.

Grabienie i sprzątanie liści należy przeprowadzać przede wszystkim na chodnikach, skwerach i placach, po których poruszają się ludzie tak, aby zapewnić bezpieczeństwo. Jak zaznacza dr hab. Wojciech Durlak z Zakładu Roślin Ozdobnych i Dendrologii Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu czynności te powinny odbywać się także w miejscach reprezentacyjnych — dla ogólnej estetyki terenu, a ponadto liście, w których obecne są patogeny i szkodniki (a dla których nie można zastosować ochrony chemicznej), należy grabić i poddawać kompostowaniu. Ważnym jest, aby liści tych nie utylizować poprzez spalanie.

 

zdjęcia i montaż: Maciej Niedziółka / DKiWA

 

Gorąco zachęcamy inne instytucje oraz mieszkańców Lublina do włączania się do akcji

 

 

Informacje medialne:

Dziennik Wschodni, 12 listopada 2019

Portal lublin122.pl, 14 listopada 2019

Radio Eska, 14 listopada 2019

Kurier Lubelski, 15 listopada 2019