XVI Lubelski Piknik Naukowy

15 września na placu przy Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbył się XVI Lubelski Piknik Naukowy, w trakcie którego swoje liczne projekty zaprezentowali przedstawiciele Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Za organizację 16 już edycji LFN odpowiadała w tym roku Politechnika Lubelska. Celem inicjatywy jest zachęcenie odwiedzających do zainteresowania się nauką i poznania jej praktycznych, ale też ciekawych aspektów.

W trakcie Pikniku uczestnicy mogli wziąć udział w ponad 156 przygotowanych specjalnie na tę okazję projektów, z czego 22 zorganizowanych przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.

Odwiedzający projekty uczelni mieli szansę zgłębić swoją wiedzę na wiele tematów. Stoiska UP w Lublinie obfitowały w owoce, warzywa i zioła, nie zabrakło również stoisk o tematyce weterynaryjnej, czy też dotyczących pszczelarstwa.

Przedstawiciele Uniwersytetu zorganizowali także liczne projekty interaktywne, w trakcie których odwiedzający mieli szansę wykonać własne łapacze snów, ozdobić chleb czy stworzyć obraz z wykorzystaniem metody tzw. drippingu.

W trakcie występów odbywających się na scenie zaprezentował się także Zespół Pieśni i Tańca „Jawor” Uniwersytetu Przyrodniczego.

Uwagę uczestników pikniku przykuwały nie tylko ciekawe i wyjątkowe projekty, ale także wspaniale udekorowane stoisko główne Uniwersytetu, które przyciągało swoim roślinno-artystycznym wystrojem utrzymanym w klimacie jesiennym.

Oto pełna lista zrealizowanych projektów piknikowych oraz ich koordynatorzy:

1. Barwy Polski, mgr inż. Tomasz Chmurski
  2. Biblioteka akademicka – zrelaksuj się intelektualnie! mgr Adriana Sobczak-Frymas
  3. Biotechnolgia – nauka przyszłości, mgr inż. Hubert Szczerba
  4. Chleb do jedzenia i do zdobienia dr inż. Anna Wirkijowska
  5. Detektywi żywności – czyli jak czytać  etykiety produktów pochodzenia zwierzęcego, dr hab. Dariusz Stasiak, prof. uczelni
  6. Energetyka a naturalne źródła energii, dr Krzysztof Kornarzyński
  7. Fizyka eksperymentu II, dr hab. Arkadiusz Matwijczuk, prof. uczelni
  8. Inkluzje pasożytów, dr Klaudiusz Szczepaniak
  9. Jak zmylić dziecięce oko? – czyli owoce i warzywa jako alternatywa słodyczy w jadłospisie najmłodszych, dr inż. Justyna Libera
  10. Kolekcje roślin użytkowych, dr Aneta Kramek
  11. Kolorowa pajęczyna Teodora, mgr Ilona Stanczak
  12. Kolorowy świat warzywno-ziołowy, dr Magdalena Walasek
  13. Łapacz snów – do it yourself, mgr inż. Magdalena Błaziak
  14. Nowoczesne przekąski zbożowe, dr hab. Agnieszka Wójtowicz, prof. uczelni
  15. Owocowo, aromatycznie, smacznie, czyli zdrowo, dr inż. Iwona Szot
  16. PLAMAMI POLLOCKA – malarstwo abstrakcyjne, dr Paulina Hortyńska
  17. Pokaż kotku co masz w środku, czyli diagnostyka obrazowa zwierząt towarzyszących i egzotycznych, dr Piotr Dębiak
  18. Pszenica twarda – z pola na talerz, dr Aneta Kramek
  19. Skrzydełko czy … nóżka? Anatomia w pigułce, dr Radosław Szalak
  20. Stomatologia na jeden kęs. Czy mam coś między zębami, dr hab. Izabela Polkowska, prof. uczelni
  21. Środek Lublina, centrum Lublina. Gdzie są i jak je znaleźć, dr Kamil Nieścioruk
  22. Życie rodziny pszczelej, dr hab. Grzegorz Borsuk, prof. uczelni

Wszystkie stoiska projektowe Uniwersytetu były bardzo chętnie odwiedzane przez uczestników Pikniku Naukowego, a autorzy projektów otrzymywali liczne pochwały dotyczące ich projektów, organizacji jak i wystroju.

Pozytywne opinie o XVI Lubelskim Pikniku Naukowym oraz udziale Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie wyraziły media:

[ GALERIA ZDJĘĆ ]

Fot. Maciej Niedziółka, Paweł Michalski / DKiWA