Uczniowie z Hrubieszowa na warsztatach z mikroskopii świetlnej

18 stycznia 2019 r. w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie odbyły się warsztaty laboratoryjne z zakresu mikroskopii świetlnej. Uczestnikami byli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.

Warsztaty zostały przeprowadzone przez dr hab. Agatę Konarską profesora nadzwyczajnego z Katedry Botaniki Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Pomocą przy mikroskopach służyli pracownicy Katedry Botaniki: dr hab. Krystyna Piotrowska-Weryszko, dr Marta Dmitruk i dr Aneta Sulborska.

Tematyka warsztatów obejmowała:

– chloroplasty i ruch cytoplazmy w liściach moczarki kanadyjskiej,

– chromoplasty i druzy w komórkach miękiszu owoców róży,

– antocyjany w komórkach miękiszu owoców ligustru,

– zmiany barwy antocyjanów w zależności od odczynu roztworu,

– zbiorniki wydzielnicze w skórce cytryny,
– ziarna pyłku tulipana,
– zarodniki skrzypu polnego.

Warsztaty zostały zorganizowane przez Dział Promocji Uczelni i Wymiany Międzynarodowej.

Zdjęcia: dr inż. P. Michalski, DPUiWM