O 45-leciu Hodowli Kuców Felińskich naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie – TVP Lublin, Login: Nauka

W 2018 roku przypadła 45 rocznica hodowli Kuców Felińskich, stworzonych przez profesora Ewalda Sasimowskiego z ówczesnej Akademii Rolniczej w Lublinie.  Zwierzęta te nadają się do nauki jazdy, skoków przez przeszkody i hipoterapii, jazdy w zaprzęgach czy woltyżerki. Naukowcy z Katedry Hodowli i Użytkowania Koni opowiedzieli przed kamerami TVP Lublin o historii tej rasy. Dr hab. Iwona Janczarek informuje, że klacze przystosowywane są do rozrodu dopiero po uzyskaniu swojej wartości użytkowej, np: skoków przrz preszkody, czy hipoterapii. Dr hab. Ryszard Kolstrung, prof. UP dodaje, że 10 lat temu stworzono rasę tych koni, a dotychczas na świat przyszło ok. tysiąca kuców. Kuc feliński jest jedyny w swoim rodzaju, wyhodowany w naszym kraju, na Felinie, kończy mgr Marta Liss. Powstał na bazie koników polskich, arabów, małopolskich koni i jest tani w utrzymaniu.

materiał filmowy TVP Lublin (czas od 13:20 do 17:30): lublin.tvp.pl/10058981/login-nauka