Bydło rasy białogrzbietej – jedyne w swoim rodzaju – Prof. dr hab. Zygmunt Litwińczuk i dr hab. Witold Chabuz- dla czasopisma “Hoduj z głową bydło”

Na łamach czasopisma "Hoduj z głową bydło", ukazał się artykuł dotyczacy krów białogrzbietych – bardzo popularnych na przełomie XIX i XX w. W latach 70-ych XX wieku rasa została uznana za wymarłą. Po 30 latach, długofalową restytucję tych krów zaczęli pracownicy Katedry Hodowli i Ochrony Zasobów Genetycznych Bydła w ówczesnej Akademii Rolniczej w Lublinie z prof. dr hab. Zygmuntem Litwińczukiem na czele. Po poszukiwaniach podobnych krów na terenie Polski wschodniej, naukowcy zidentyfikowali w 2000 roku jedyne w swoim rodzaju geny tej rasy – badania cytogenetyczne potwierdziły jej odrębność –  i założyli tzw. oborę macierzystą  Jak informuje prof. dr hab. Zygmunt Litwinczuk: W 2002 przygotowałem program hodowlany dla restytucji i ochrony zasobów genetycznych tej rasy. Na jej podstawie minister rolnictwa 31 lipca 2013 roku uznał białogrzbiety za polską rasę i otworzył dla nich księgi hodowlane, które prowadzi nasz uniwersytet. Obecnie białogrzbiete hoduje się w ponad 50 gospodarstwach, gdzie dba się o czystość tej rasy, która: ma wszystkie zalety, które przypisane są do starych ras – sa żywotne, płodne, długowieczne – kontynuuje rozmówca – Białogrzbiety nie są rasą, która ma być podstawą towarowej produkcji mleka – dają 5-6 tysięcy litrów mleka. Białogrzbiet bardzo dobrze się sprawdza w żywieniu na paszcah gospodarskich – w lecie na pastwisku, zimą – siano, sianokiszonka i śruta zbożowa. Nie potrzebuje TMR-u. Najlepsze dla niego jest tradycyjne żywienie… jest zdecydowanie tańszy w utrzymaniu.

Od 2014 roku istnieje Polski Związek Hodowców Bydła Białogrzbietegoliczący 55 członków, którego pierwszym prezesem był prof. dr hab. Zygmunt Litwińczuk, obecnie funkcje tą pełni dr hab. Witold Chabuz, który informuje o wprowadzeniu oceny użytkowości mięsnej a nie tylko mlecznej. Będzie na pewno kilka stad, gdzie przejdą tylko ocenę użytkowości mięsnej. Ponadto dodaje: Przez cały rok na terenie Roztoczańskiego Parku narodowego utrzymywane jest stado 4-5 krów z przychówkiem i buhajem. Krowy mają tam tylko wiatę i cielą się bez problemu… Pokazuje to, jak odporn ei wytrzymałe jest to bydło, co jest jego największa zaletą.

 

więcej informacji w artykule: