Dr hab. Katarzyna Golan o inwazji owadów w naszym kraju

 

Zapraszamy do zapoznania się z dzisiejszym (21.09.2018 r.) wydaniem Dziennika Wschodniego – dodatek na weekend, w którym ukazał się obszerny wywiad z dr hab. Katarzyną Golan pt. "Inwazja korników, modliszek i biedronek".

 

"Tuż przed maturą kwitły kasztany, żyło się tak jak we śnie"… śpiewają "Czerwone Gitary od bez mała pół wieku. Czasy, gdy roześmiane dzieci przynosiły ze spaceru liście kasztanowca do jesiennego bukietu na stole, należą na razie do przeszłości. Wszystko to za sprawą malutkiego szrotówka kasztanowiaczka – owada pochodzącego z gorących Bałkanów –  który na dobre zadomowił się w naszym kraju. Stopniowe ocieplenie klimatu jest faktem i ma bezpośredni związek ze zmianami zarówno w faunie, jak i florze naszej Planety.

 

Dr hab. Katarzyna Golan z Zakładu Entomologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie na łamach "Dziennika Wschodniego" przybliża czytelnikom wpływ tej metamorfozy na człowieka i jego środowisko. Owady jako zwierzęta zmiennocieplne są szczególnie podatne na temperaturę, której wzrost przyczynił się do rozprzestrzenienia się populacji: szrotówka kasztanowiaczka, biedronki azjatyckiej, kornika, modliszki i czerwców – owadów ciepłolubnych, które na dobre zadomowiły się w Polsce.

 

Ponadto rośnie liczba insektów i roztoczy (np. kleszczy). Nadmiar danego, nawet pożytecznego gatunku niesie destrukcyjne skutki w postaci zaburzenia łańcucha troficznego. Z drugiej strony, spada liczebność gatunków preferujących chłodniejszy klimat. Jednakże wszystkie te zmiany w przyrodzie są od wieków procesem całkiem naturalnym i nie należy się obawiać o przyszłość Ziemi, ponieważ natura zawsze dążyła do równowagi.