Sproszkowany miąższ dyni do celów spożywczych -prof. dr hab. inż. Marian K. Panasiewicz, dr hab. inż. Jacek Mazur, dr hab. inż. Paweł Sobczak, prof. dr hab. inż. Kazimierz Zawiślak – Przemysł chemiczny

Wśród modnych ostatnio zup kremów w restauracjach króluje nieodmiennie dyniowa.  Dynia jest warzywem  niskokalorycznym, zawierającym wiele łatwo przywswajalnych składników odżywczych  – potrzebych w zbilansowanej diecie. Czasopismo "Przemysł chemiczny" publikuje na swoich łamach artykuł autorstwa prof. dr hab. inż. Mariana K. Panasiewicza, dr hab. inż. Jacka Mazura, dr hab. inż. Pawła Sobczaka i prof. dr hab. inż. Kazimierza Zawiślaka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie pt.: "Skład chemiczny sproszkowanego miąższu dyni i jego wykorzystanie do celów spożywczych". Naukowcy zbadali skład chemiczny sproszkowanego miąższu dyni odmiany Bambino. Okazało się, że badany surowiec jest bogaty w witaminę C oraz składniki mineralne (magnez, potas, żelazo, wapń, fosfor) ma także w swoim składzie białko i błonnik. Powyższe wyniki mają niebagatelne znaczenie ponieważ wciąż rośnie zapotrzebowanie na miąższ dyni przez przemysł kosmetyczny, farmaceutyczny i spożywczy.

więcej informacji w artykule: