“Las na stole” – czyli jak zrobić ogród w szkle

Mini ogród zamknięty w szklanym naczyniu może stać się ciekawym akcentem dekoracyjnym wnętrza domowego, ale jest również alternatywą dla zwyczajnej uprawy kwiatów w donicach. W zależności od rodzaju szklanego pojemnika i doboru roślin można stworzyć mikroklimat charakterystyczny dla lasów czy wprost przeciwnie – dla roślinności kserofilnej.  

 

 

Myśląc o założeniu ogrodu w szkle należy zastanowić, jaki typ roślinności chcielibyśmy uprawiać, gdyż to nam warunkuje wybór rodzaju naczynia. Ogród leśny można całkowicie zamknąć, by wytworzył się w nim swoisty mikroklimat napędzany samoistnie. Natomiast rośliny sucholubne należałoby uprawiać w pojemniku otwartym, gdyż całkowicie zamknięcie spowoduje zbyt dużą wilgotność podłoża, której nie tolerują takie rośliny jak np. kaktusy czy niektóre rośliny alpejskie. Kolejne etapy budowania mini ogrodu w szkle nie są już uzależnione od jego typu.

 

Do przygotowania ogrodu w szkle niezbędne będą: 

  • drenaż (może to być keramzyt, drobny żwir, piasek)
  • węgiel aktywowany
  • ziemia odpowiednia dla danego typu ogrodu
  • 2-3 małe roślinki (w zależności od wielkości naczynia)
  • kawałki kory, zmurszałe kamienie lub patyki, muszelki itp.

 

Rozpoczęcie prac nad naszym ogrodem powinno rozpocząć się od umycia i zdezynfekowania naczynia, szczególnie, jeśli było używane wcześniej (można je przemyć chlorem lub alkoholem i dobrze wypłukać). Pierwszą warstwą jest drenaż, który robimy po to, aby zbierająca się na dnie naczynia woda nie podtapiała korzeni roślin. Jej miąższość jest uzależniona od wysokości naczynia i nie powinna przekraczać 3-5 cm. Warstwa ta może być niezwykle dekoracyjna, gdyż można użyć tu materiałów o różnych frakcjach i kolorach oraz ułożyć je w nieregularne przenikające się pasy. Następnie należy użyć węgla aktywowanego, który rozsypujemy równomiernie na drenaż, w ilości mniej więcej jednej łyżki stołowej. Węgiel wspomaga filtrację wody oraz zapobiega rozwojowi patogenów chorobotwórczych.

 

Kolejną warstwą jest podłoże (około 5-6 cm). Ziemia, jakiej należy użyć powinna być dobrana do gatunków roślin, jakie sadzimy.  W ogrodzie leśnym miąższość substratu glebowego powinna być większa niż w ogrodzie kserotermicznym. W kolejnym etapie przystępujemy do sadzenia roślin. Sadzonki roślin wyjmujemy z doniczek, robimy zagłębienie w warstwie gleby, po czym umieszczamy w nich rośliny przysypując korzenie substratem i delikatnie je ugniatając. Na początku należy wybierać gatunki roślin łatwych w uprawie, wolno rosnące. Należy wybierać małe rośliny, które szybko będą przyrastać gdyż warunki w szkle są zwykle bardzo korzystne do rozwoju i wzrostu.

 

W ogrodzie o typie leśnym dobrze sprawdzą się różne gatunki paproci (zanokcica, dawalia, adiantum, czy orliczka), mech, bluszcz pospolity, skrzydłokwiaty, draceny, odmiany storczyków miniaturowych, episcja, fitonia, pilea, peperomia czy nawet rośliny owadożerne: rosiczka, muchołówka.

 

Z kolei w ogrodzie kserotermicznym możemy posadzić różne gatunki kaktusów i gruboszy, eszewerię, haworcję, gastonię, żywe kamienie, aloes. Na ostatnim etapie tworzenia mini ogrodu jest umieszczenie różnego rodzaju ozdób takich jak np. kamienie, zmurszałe gałązki, muszelki. Kompozycję dopełniamy przykrywając podłoże dekoracyjną korą lub żwirkiem.  Roślinki podlewamy spryskując je delikatnie (5-6) razy lub lejąc wodę po ściankach naczynia i zamykamy. Nasze ogrody należy postawić w miejscu zacienionym. Co jakiś czas na ściankach naczynia pojawiać się będzie para wodna, można wówczas uchylić wieczko naczynia na dwie – trzy godziny. Jeśli para się nie pojawia można podlać ogród niewielką ilością wody (do 5 ml). 

 

Obserwacja takiego mikroklimatu daje wiele satysfakcji, dlatego  zachęcamy wszystkich do stworzenia w swoim domu  mini ogrodu w szkle, który tak naprawdę nie jest wymagający, a doda wnętrzu uroku.

 

*  *  *

 

Autorem tekstu jest mgr inż. arch. kraj. Kamila Rojek z Katedry Roślin Ozdobnych i Architektury Krajobrazu przy współpracy członków Studenckiego Koła Naukowego Architektów Krajobrazu UP w Lublinie.

 

[ Zobacz ofertę studiów na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu ]