Wykład popularno-naukowy: Jak Polacy cywilizowali Syberię w Carskiej Rosji

100-lecie Niepodległości Polski

Kto?
dr Marian Butkiewicz

(Biblioteka Główna Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie)

Co?

JAK POLACY CYWILIZOWALI SYBERIĘ W CARSKIEJ ROSJI

Kiedy?

7 czerwca 2018 r. (czwartek), godz. 13.30

Gdzie?

Biblioteka Główna Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Akademicka 15, sala 418

Szacuje się, że w końcowej fazie rządów białych carów we wschodniej części imperium rosyjskiego mieszkało ok. 300 tys. Polaków. Na Syberii było ich najwięcej. Wkład Polaków do rozwoju nauki, gospodarki i kultury Syberii jest wręcz nieoceniony. Przyczynili się oni do rozwoju rzemiosła i rolnictwa na tych ziemiach. Polacy zakładali tam pierwsze małe firmy w postaci wędliniarni, cukierni, restauracji, kawiarni, a także tworzyli sieć dobrych hoteli. Polscy inżynierowie budowali tam drogi i koleje. Polacy odkrywali nowe złoża mineralne i zarządzali tą ziemią. Część z nich w ramach tzw. „głodu ziemi” dobrowolnie przyjeżdżała na Daleki Wschód w poszukiwani lepszych warunków życia, zakładając „polskie kolonie”.