O zagrożeniach w polskim sadownictwie – dr Tomasz Lipa, prof. dr hab. Eberhard Makosz, dr Paweł Krawiec – jagodnik.pl, sadnowoczesny.pl

Portale jagodnik.pl  i sadnowoczesny.pl relacjonują Konferencję "Zagrożenia w polskim sadownictwie i sposoby ich łagodzenia", która miała miejsce 22 marca 2018 roku w Centrum kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Wśród prelegentów było wielu naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Konferencję otworzył  prof. dr hab. Eberhard Makosz, który wykazał, że nadprodukcja owoców negatywnie wpływa na opłacalne dla sadowników ceny. Niepotrzebne jest więc – obserwowane obecnie – zwiększanie areałów. Zagrożeniem są zbyt niskie wynagrodzenia osób zbierających owoce. Ponadto silną konkurecją staje się rynek ukraiński, lecz ze względu na trudności ze zbytem jabłek, nie stanowi on jeszcze zagrożenia dla naszego sadownictwa. Ważnym aspektem jest też utrzymanie wysokej jakości owoców, ponieważ klient staje się bardziej wymagający. Dr Tomasz Lipa za priorytetowe zadanie uważa realizowanie działań pozwalających dostosować się do rosnących wymagań rynku, jak np. intergacja producentów czy przestrzeganie zaleceń w stosowaniu środków ochrony roślin w sadach.Z kolei zbyt mała wydajność plantacji jagodowych i złe lokalizacje są problemem, o którym mówił dr Paweł Krawiec. Według niego dużą szansą dla naszego rynku jest – prężnie rozwijająca się w wielu krajach – produkcja ekologicznych owoców jagodowych.

relacja na jagodnik.pl

cz.1  jagodnik.pl/szanse-i-zagrozenia-cz-i-pozostalosci-i-jakosc-owocow/

cz.2  jagodnik.pl/szanse-i-zagrozenia-cz-ii-truskawki-i-maliny/

relacja na sadnowoczesny.pl