Kury z temperamentem – dr Kornel Kasperek – Kurier Lubelski

O życiu kur opowiada dr Kornel Kasperek z Instytutu Biologicznych Podstaw Produkcji Zwierzęcej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Dowiadujemy się, że powiedzenie "chodzić spac z kurami" nie mija się z prawdą, a dzięki sztucznemu oświetleniu na fermach są dłużej aktywne, a co za tym idzie znoszą więcej jaj. Co więcej, należą do to ptaków towarzyskich porozumiewających się za pomocą dźwięków, z ustaloną hierarchią w stadzie. Na fermie, mieszczącej sią na Felinie Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie prowadzone są badania dotyczące temperamentu kur – różne charaktery występują nie tylko u poszczególnych osobników, ale i w obrębie różnych gatunków. Do kur tradycyjnych należy zielononóżka kuropatwiana, łatwa w hodowli, znana na szeroką skalę od 1900 roku, kiedy zaczęto doceniać trzymanie tych ptaków na równi z innymi zwierzętami gospodarskimi.

szczczegóły w "Kurierze Lubelskim":